Nie można wystawić faktury za świadczenia usług udokumentowanych paragonem fiskalnym niezawierającym NIP nabywcy

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 28 sierpnia 2023
4aca24a87a9896166c728e3745225971536d9ab9-large

Fiskus przypomniał, że w przypadku sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, fakturę do paragonu fiskalnego na rzecz nabywcy posługującego się NIP wystawia się tylko w przypadku, gdy paragon dokumentujący tę sprzedaż zawiera ten numer.

Spółka świadczy usługi na rzecz różnych podmiotów. Często nie ma wiedzy, czy usługobiorca prowadzi działalność gospodarczą, stąd w razie braku zgłoszenia tego faktu, wystawiany jest paragon bez NIP. Zdarza się, że taki klient wraca do Spółki z prośbą wystawienia faktury VAT, podając numer NIP i dane prowadzonej działalności gospodarczej. Klient oczekuje wówczas wystawienia faktury VAT na wskazane dane.

Spółka na chwilę obecną nie wystawia faktur do paragonów niezawierających NIP, jednak ze względu na pojawiające się sporadyczne prośby od klientów w tym zakresie chciałaby jednoznacznie wyjaśnić tę sytuację. Stąd zwróciła się o interpretację.

Dyrektor KIS przypomniał, że w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Zatem art. 106b ust. 5 ustawy o VAT wprowadza zasadę, zgodnie z którą w przypadku sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, fakturę do paragonu fiskalnego na rzecz nabywcy posługującego się numerem NIP (lub numerem podatku od wartości dodanej) wystawia się tylko w przypadku, gdy paragon dokumentujący tę sprzedaż zawiera ten numer.

W ocenie organu podatkowego – w momencie nabywania towarów bądź usług przez podatnika, wskazuje on, w jakim charakterze dokonuje tego nabycia. Jeśli występuje jako podatnik VAT, to przedstawia sprzedawcy swój numer identyfikujący go na potrzeby podatku w taki sposób, by sprzedaż towarów lub usług była właściwie udokumentowana – albo fakturą albo paragonem z numerem identyfikacji podatkowej pozwalającym na ewentualne późniejsze prawidłowe wystawienie do tego paragonu faktury zawierającej ten numer.

Z kolei jeśli nabywca nie poda numeru NIP do czasu zakończenia rejestracji sprzedaży na kasie rejestrującej, należy uznać, że nabywca dokonał zakupu jako konsument. Nabywca będzie mógł wystąpić o wystawienie mu faktury przez sprzedawcę, jednakże sprzedawca w takiej sytuacji powinien wystawić mu fakturę taką, jak dla konsumentów, więc bez podawania NIP nabywcy.

Konkludując, dyrektor KIS uznał że „(…) Odpowiadając więc wprost na Państwa pytanie należy stwierdzić, że Spółka, na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, nie ma prawa wystawić faktury zawierającej dane klienta do paragonu niezawierającego NIP. Jak zostało wyjaśnione, przepis art. 106b ust. 5 ustawy wprowadza zasadę, zgodnie z którą w przypadku sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, fakturę do paragonu fiskalnego na rzecz nabywcy posługującego się NIP (lub numerem podatku od wartości dodanej) wystawia się tylko w przypadku, gdy paragon dokumentujący tę sprzedaż zawiera ten numer, co w Państwa sytuacji – jak jednoznacznie wynika z opisu sprawy – nie ma miejsca”.

Zobacz także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 5 maja 2023 r.,0111-KDIB3-2.4012.157.2023.1.MN

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej