Rozliczenie VAT z tytułu importu w związku z korektą deklaracji

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 9 maja 2023
kontenery, plac z kontenerami

Jak wiadomo zmiany są immanentną częścią naszej podatkowej rzeczywistości. Dlatego też księgowi muszą pamiętać, że korygując lata wcześniejsze, należy brać pod uwagę przepisy wcześniej obowiązujące, gdyż co do zasady prawo nie działa wstecz. Dlatego też niestety, nie możemy nieobowiązujących już dziś przepisów, w prosty i definitywny sposób przenieść do lamusa.

Z wnioskiem o interpretację zgłosiła się firma, która dokonała zgłoszeń celnych za pośrednictwem przedstawiciela pośredniego. Odprawy te zostały wykazane w deklaracji i ewidencji dla podatku VAT, jednak w niepełnej wysokości. Omyłkowo nie ujęto jednej odprawy celnej. Skorygowano to składając jednak korektę deklaracji i ewidencji.

Stosowanie starych przepisów przy korekcie deklaracji

Obowiązujący w 2020 roku art. 33a ust. 6 ustawy o VAT przewidywał, że podatnik jest obowiązany do przedstawienia naczelnikowi urzędu celno-skarbowego dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.

Jednocześnie w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie ustawy zmieniającej – art. 33a ust. 7 ustawy stanowił, że w przypadku gdy podatnik, w terminie, o którym mowa w ust. 6, nie przedstawił dokumentów, o których mowa w tym przepisie, traci prawo do rozliczenia podatku na zasadach określonych w ust. 1, w odniesieniu do kwoty podatku należnej z tytułu importu towarów, którą miał rozliczyć w deklaracji podatkowej. Podatnik jest obowiązany do zapłaty naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu do poboru kwoty należności celnych przywozowych wynikających z długu celnego kwoty podatku wraz z odsetkami.

Odliczenie VAT przy zapłacie podatku ze zgłoszenia celnego

Wątpliwości podatnika dotyczyły kwestii, czy płacąc VAT wynikający ze zgłoszeń celnych wraz z należnymi odsetkami, w związku z decyzją wydaną przez właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego, w terminie 10 dni od doręczenia tej decyzji – będzie uprawniony do wykazania go w deklaracji jako podatek naliczony, a także – w którym miesiącu będzie można dokonać tego odliczenia.

Jak wyjaśnił dyrektor KIS, „(…) W stosunku do opisanego przez wnioskodawcę importu towarów dokonywanego w […] r. zastosowanie znajdą przepisy art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym przed 1 października 2020 r. (tj. przed zmianą wprowadzoną ww. ustawą zmieniającą z 4 lipca 2019 r.). Tym samym, wskazać należy, że na mocy art. 33a ust. 1 w zw. z ust. 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 1 października 2020 r., Wnioskodawca zarejestrowany jako podatnik VAT czynny miał prawo do rozliczenia kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów dokonanego w […] r. w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów (tj. za […] r.), z zastrzeżeniem art. 33a ust. 2-3 i 5 ustawy, pod warunkiem, że przedstawił naczelnikowi urzędu celno-skarbowego dokumenty potwierdzające rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.

Rozliczenie VAT od importu na zasadach ogólnych

Jak jednak wskazano wprost w opisie stanu faktycznego, warunek, o którym mowa w art. 33a ust. 6 ustawy nie został w omawianej sprawie spełniony. Tym samym, stosownie do art. 33a ust. 7 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 października 2020 r., Wnioskodawca stracił prawo do rozliczenia podatku na zasadach określonych w art. 33a ust. 1 w odniesieniu do kwoty podatku należnej z tytułu importu towarów, którą miał rozliczyć w deklaracji podatkowej. Wnioskodawca został zatem zobowiązany do zapłaty naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu do poboru kwoty należności celnych przywozowych wynikających z długu celnego, kwoty podatku wraz z odsetkami, tj. kwoty  wynikającej ze zgłoszeń celnych nie ujętych omyłkowo w deklaracji za […] r. które nie zostały prawidłowo udokumentowane zgodnie z art. 33a ust. 6 ustawy, wraz z odsetkami.

Innymi słowy, względem ww. kwoty, winien Pan rozliczyć VAT w oparciu o regulację ogólną art. 33 ustawy (bez stosowania uproszczenia, o którym mowa w art. 33a ustawy)”.

Organ dodał także, iż „(…) Po dokonaniu zapłaty VAT z tytułu importu za […] r. wraz z należnymi odsetkami, wynikającego z decyzji właściwego naczelnika urzędu skarbowego, będzie on miał możliwość wykazania go w deklaracji oraz obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę tego podatku naliczonego.

Stosownie do art. 86 ust. 10d pkt 2 ustawy, obniżenia tego będzie można dokonać w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego, którym – zgodnie z opisem stanu faktycznego – jest […] r. Przy czym, podkreślić należy, że przedmiotowe obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez wnioskodawcę zapłaty podatku wynikającego z decyzji, wraz z należnymi odsetkami”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 28 grudnia 2022 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.522.2022.1.JS

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej