WDT a dostawa towarów z montażem/instalacją

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 26 kwietnia 2023
praca nad projektem, osoby w kaskach

Czym innym jest WDT (bądź WNT), a czym innym dostawy towarów, które są jednocześnie instalowane lub montowane. Miejscem świadczenia przy dostawie z montażem jest, bowiem wówczas miejsce dokonania instalacji czy montażu. Przy czym montaż czy instalacja musi mieć charakter istotny (np. specjalistyczny).

W jednej z interpretacji Dyrektor KIS analizował właśnie problem odróżnienia WDT od dostawy towarów z montażem. Spółka wskazała, że dokonuje m.in. dostaw systemów urządzeń odpylających oraz regeneracyjnych podgrzewaczy powietrza i spalin wraz z ich montażem oraz próbnym uruchomieniem. W ramach przedsięwzięcia spółka zapewnia m.in. pomoc techniczną i uruchomienie systemu, jak i inne niezbędne czynności związane z przeprowadzeniem testu działania systemu, a następnie jego prawidłowym uruchomieniem, nadto szkolenie personelu kontrahenta z obsługi systemu (obejmujące część praktyczną oraz teoretyczną).

Spółka podniosłą przy tym istotna kwestię – otóż strony umowy przewidziały możliwość dokonania przez spółkę  montażu systemu. Ów montaż był określony jako warunkowy/opcjonalny, zaś jego zaistnienie uzależniono od wyboru tej możliwości przez kontrahenta. Stąd w momencie zawierania umowy i przy rozpoczęciu projektowania oraz dostawy systemu umowa przewidywała jedynie projektowanie oraz dostawę systemu bez jego montażu.

Ostatecznie jednak już po zakończeniu etapu projektowania i produkcji, w trakcie procesu dostawy sytemu – kontrahent zdecydował o wyborze opcji montażu systemu przez spółkę. Spółka zakwalifikowała więc transakcję jako WDT.

Dostawa towarów z montażem

Elementy montażu wymagały przy tym specjalistycznych umiejętności, w tym w dotyczyły m.in. prac ślusarskich, nakładania powłok na części metalowe, prac spawalniczych i prac dźwigiem.

Przede wszystkim, zdaniem dyrektora KIS, sam moment skorzystania (wyboru kontrahenta) z opcji montażu nie oznacza, że ta sama transakcja może być w pewnej części traktowana jako dostawa towarów (rozliczana wewnątrzwspólnotowo), a w części jako dostawa towarów z montażem. W opisywanym przypadku ważne jest natomiast, w którym momencie przechodzi prawo do rozporządzania towarem jak właściciel, gdzie wówczas znajduje się towar, kwestie chronologii, tj. w którym czasie podpisywana była umowa i kiedy była aneksowana.

Te wymienione okoliczności doprowadziły do uznania przez organ, że opisana transakcja powinna być zakwalifikowana jako dostawa towarów z montażem, a w konsekwencji – że transakcja nawet przed wyborem przez kontrahenta opcji montażu (ma to znaczenie np. dla zaliczek), także powinna być rozliczana, jako dostawa towarów z montażem.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 29 grudnia 2022 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.408.2022.2.RD

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
dostawa z montażem

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej