Aktualny

Rząd przyjął projekt ustawy upraszczający i modyfikujący obowiązki w VAT

Dodano: 13 września 2024
dec6cda0fa25652bc0e900e8134ba79ee2025d92-xlarge

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych, dzięki temu m.in. małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z  VAT w innych państwach członkowskich UE. Projekt przewiduje , że VAT od wszystkich transmisji internetowych  wydarzeń sportowych, rozrywkowych czy kulturalnych,  będzie należny państwom, w których zlokalizowani są odbiorcy tych usług. Nowe rozwiązania będą sprzyjać uczciwej konkurencji i zwiększą wpływy z VAT w państwach, w których faktycznie ma miejsce konsumpcja usług. Stosowanie szczególnej procedury marży nie będzie możliwe w odniesieniu do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, które zostały opodatkowane stawką obniżoną. Planuje się, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.

Nowe przepisy oznaczają uproszczenie obowiązków administracyjnych dla małych przedsiębiorstw dzięki wprowadzeniu możliwości korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach członkowskich UE innych niż państwo siedziby.

Obecnie małe firmy, które prowadzą działalność gospodarczą w innych państwach UE, w których nie posiadają siedziby działalności gospodarczej, muszą co do zasady zarejestrować się w celu wypełnienia obowiązków związanych z VAT. Chodzi przede wszystkim o składanie deklaracji oraz rozliczanie VAT.

Obowiązki te firmy wypełniają w każdym unijnym państwie, w którym VAT jest należny, zwłaszcza gdy nie mogą skorzystać z uproszczonego systemu rozliczeń w tzw. „jednym okienku” OSS. Małe przedsiębiorstwa są w ten sposób obciążone administracyjnie, ponosząc relatywnie o wiele wyższe koszty niż duże firmy. W związku z tym są też mniej konkurencyjne od małych firm, działających na swoim krajowym rynku.

Projekt dostosowuje również polskie prawo do przepisów UE, wprowadzając nowe zasady określania miejsca świadczenia usług. Dotyczy to  m.in. takich usług jak wstęp na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne czy rozrywkowe. Nowe zasady stosuje się w sytuacji, gdy obecność ostatecznego odbiorcy (podatnika lub konsumenta) takich usług jest wirtualna.

Przykładowo, VAT od transmisji internetowej koncertu nabytej przez podatnika lub konsumenta zostanie zawsze pobrany odpowiednio w państwie siedziby podatnika lub miejsca zamieszkania konsumenta. Przyjęte rozwiązanie będzie przeciwdziałać zakłócaniu konkurencji i umożliwi przekazywanie podatku VAT do państw członkowskich, gdzie nabyto zgodnie z nowymi regulacjami usługę.

Ponadto projekt wyłącza procedurę szczególną marży w stosunku do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, które zostały nabyte ze stawką obniżoną VAT.

Źródło:

www.gov.pl

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej