Ryczałt a kredyt hipoteczny – co wpływa na zdolność kredytową i jak ją zwiększyć?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 29 maja 2023
Ryczałt a kredyt hipoteczny – co wpływa na zdolność kredytową i jak ją zwiększyć?

Według często powielanej opinii ryczałt i kredyt hipoteczny nie idą ze sobą w parze. Czy jest tak w rzeczywistości? Niekoniecznie, ale bez wątpienia ryczałtowcy muszą zdecydowanie lepiej przygotować się do całego procesu i dobrze wybrać bank. W dalszej części artykułu pokażemy Ci, jak obliczana jest zdolność kredytowa i jak możesz ją zwiększyć.

Przejście na ryczałt a problemy z kredytami

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stał się zdecydowanie popularniejszą metodą opodatkowania działalności gospodarczej zwłaszcza w związku ze zmianami wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu. Ustawodawca zdecydował się objąć atrakcyjnymi stawkami określone grupy zawodowe – przedstawiciele zawodów medycznych i architekci mogą korzystać z 14% ryczałtu, a 12% podatku zapłaci wielu reprezentantów intensywnie rozwijającej się branży IT. Część z nich zdecydowała się w związku z tym przejść na ryczałt z podatku liniowego.

O ile same formalności są proste, tacy przedsiębiorcy mogą napotkać na pewne problemy w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny. Choć oczywiście uzyskanie finansowania jest jak najbardziej możliwe, może okazać się, że zdolność kredytowa będzie niższa w porównaniu z analogicznymi wpływami osiągniętymi przy innej metodzie opodatkowania.

Kredyt hipoteczny dla ryczałtowców – w czym problem?

Rzecz jasna procedura poprzedzająca udzielenie kredytu w każdym przypadku wygląda tak samo. Jej standardowym i bardzo ważnym elementem jest ocena zdolności kredytowej. W tym celu bank bierze pod uwagę dochody potencjalnego kredytobiorcy i na ich podstawie stara się określić pulę środków, jakie może przeznaczyć co miesiąc na regulowanie rat.

W przypadku przedsiębiorców prowadzących księgę przychodów i rozchodów jest to stosunkowo proste, ponieważ obok przychodu wykazują również koszty jego uzyskania. Ryczałt jest natomiast opłacany od samego przychodu, a więc określenie dochodu w taki sposób nie jest możliwe. Teoretycznie można więc wykazywać bardzo wysokie przychody, jednak w rzeczywistości osiągać niski zysk.

Jak obliczana jest zdolność kredytowa na ryczałcie?

Banki w takiej sytuacji oczywiście nie rezygnują z oceny zdolności kredytowej. Stosują natomiast przeliczniki, które pozwalają im wyliczyć szacunkowe dochody na podstawie osiągniętego przez kredytobiorcę przychodu. Różne instytucje podchodzą jednak w różny sposób do takich klientów.

Co więcej, biorą również pod uwagę inne kryteria, w tym stawkę podatku i rodzaj wykonywanej działalności. Jeśli rozliczasz się ryczałtem, a kredyt hipoteczny będzie Ci potrzebny w najbliższym czasie, zajrzyj na stronę:  https://blogkredytowy.pl/kredyt-hipoteczny-na-ryczalcie/.

Dowiesz się z niej między innymi, który bank najlepiej liczy ryczałt. A to kluczowa informacja, która pozwoli Ci znaleźć najlepsze finansowanie i zaoszczędzić.

Sposoby na wyższą zdolność kredytową

Aby zwiększyć szanse na kredyt, warto odpowiednio zadbać o zdolność kredytową. Bardzo często okazuje się, że drobne zmiany przynoszą fantastyczne rezultaty. Przede wszystkim pozbądź się innego zadłużenia. Dużym obciążeniem są również karty kredytowe czy debety w rachunku i to nawet w sytuacji, w których ich nie używasz.

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi i chcesz ograniczyć wydatki z tego tytułu, przemyśl warunki zobowiązania. Wydłużając okres kredytowania, będziesz w stanie obniżyć wysokość raty, a tym samym uzyskać również wyższą sumę. Pamiętaj jednak, że zwiększy to całkowity koszt kredytu. Dobrym pomysłem może okazać się również znalezienie współkredytobiorcy – osiągane przez niego dochody będą brane pod uwagę przez analityków, a to oznacza wyższą łączną zdolność kredytową.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej