Aktualny
Zobacz inne wersje:

Poznaj założenia planowanych zmian w VAT, akcyzie i dotyczących prowadzenia ksiąg rachunkowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 10 września 2024
Poznaj założenia planowanych zmian w VAT, akcyzie i dotyczących prowadzenia ksiąg rachunkowych

Resort finansów przedstawił założenia do projektu zmian m.in. w zakresie VAT i podatku akcyzowego, a także dotyczących obowiązków związanych z przesyłaniem danych z ksiąg rachunkowych w formie ustrukturyzowanej (schemy JPK).  Zostały one opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Dowiedz się więcej na ten temat.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na czym w świetle założeń projektu nowelizacji ustaw podatkowych opracowanego w MF będą polegać zmiany w przepisach o VAT
  • Kto skorzysta na zmianach w akcyzie dotyczących samochodów osobowych
  • Z czego wynika potrzeba zmian w przepisach dotyczących prowadzenia i przesyłania do urzędu skarbowego ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej

Przygotowywany przez Ministerstwo Finansów projekt przewiduje wprowadzenie zmian w pięciu różnych ustawach, w tym zawierających regulacje w zakresie podatkowego prawa materialnego. Obok bowiem ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, czy przepisów Kodeksu karnego Skarbowego, w ramach zmian, o których mowa, mają zostać również znowelizowane przepisy ustawy o VAT, ustawy o podatku akcyzowym, a także ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Stosowanie obniżonych stawek VAT

Nowelizacja  przepisów o VAT będzie  dotyczyć m.in. stosowania obniżonych stawek VAT, a także funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w tym podatku. Jeśli chodzi o zmiany w zakresie systemu stawek obniżonych VAT, to resort finansów wskazuje m.in. na ich doprecyzowujący charakter i dostosowujący w obszarze stawek VAT – po 3 latach funkcjonowania nowej matrycy tych stawek. Chodzi m.in. o konieczność dostosowania obecnego ich zakresu do limitu kategorii towarów (usług), do których mogą być stosowane stawki obniżone zgodnie z dyrektywą VAT. Zmiany te mają polegać m.in. na:

  • objęciu 0% stawką VAT statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi (zmiany w art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o VAT),
  • utrzymaniu stosowania stawki VAT 8% dla wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych (zmiana w art. 145c ustawy o VAT),
  • likwidacji stawki obniżonej VAT dla tzw. żywych koniowatych (uchylenie pozycji 7 pkt 1 załącznika nr 3 do ustawy o VAT – Konie, osły, muły i osłomuły, żywe - CN 0101),
  • objęciu podstawową stawką VAT dostawy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) – do palenia lub do wdychania bez spalania (zmiana treści pozycji 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT),
  • doprecyzowaniu brzmienia pozycji 10 załącznika nr 3 do ustawy o VAT – Nawozy i środki ochrony roślin – zwykle przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz pasze i karmy dla zwierząt gospodarskich i domowych,
  • obniżeniu stawki VAT na dostawy kubeczków menstruacyjnych – z 23% do 5%.

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT

Nowelizacja, nad którą pracuje resort finansów, zakłada również zmiany w zakresie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem VAT. Przypomnijmy, że  polega on na przerzuceniu obowiązku rozliczania VAT ze sprzedawcy na nabywcę. W ramach nowych regulacji ma nastąpić przedłużenie funkcjonowania tego mechanizmu w odniesieniu do gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

W opublikowanej przez rząd informacji na temat omawianego projektu  czytamy, że czasowe odwrotne obciążenie podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, zostało wprowadzone 1 kwietnia 2023 r., na podstawie dyrektywy VAT.  Regulacje w przedmiotowym zakresie (art. 145e-145k ustawy o VAT) przewidziano jako przepisy epizodyczne i obowiązują one do 28 lutego 2025 r. Wspomniany mechanizm ma charakter prewencyjny i jest stosowany przez wiele państw członkowskich UE. Brak zmiany polegającej na przedłużeniu ww. mechanizmu skutkowałby jego wygaśnięciem po 28 lutego 2025 r. Wiązałoby się to potencjalne z ryzykiem pojawienia się w Polsce nadużyć z udziałem tzw. znikających podatników, a także ze zwiększeniem dla podmiotów kosztów uczestnictwa na rynku giełdowym, pogorszeniem ich płynności finansowej oraz zmniejszeniem konkurencyjności giełdy względem giełd z innych państw członkowskich.

Projekt zakłada także zniesienie obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi na rzecz ustanowienia raportowania danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych (bezterminowo).

Zmiany w akcyzie dotyczące samochodów

Autorzy nowelizacji przewidzieli również zmiany w podatku akcyzowym. Mają one polegać m.in. na wprowadzeniu możliwości zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę. Jak podkreślili projektodawcy, w aktualnym stanie prawnym przepisy uniemożliwiają zwrot tego podatku zapłaconego od samochodu osobowego, który został czasowo zarejestrowany w celu wywozu, a następnie został wywieziony poza granice kraju. Obecnie taki zwrot przysługuje tylko od samochodów osobowych, które przed wywozem nie były zarejestrowane w kraju. Po zmianach ma się to zmienić i zwrot akcyzy będzie przysługiwał również w odniesieniu do pojazdów, o których była mowa wcześniej.

W świetle informacji przekazanej przez MF, wspomniana nowelizacja wynika ze zmiany dotychczasowej linii orzeczniczej sądów administracyjnych w tym zakresie, która nastąpiła po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 maja 2023 r. (w sprawie C-105/22).

Zgodnie z aktualną linią orzeczniczą sądów administracyjnych, czasowa rejestracja samochodu osobowego w celu jego przemieszczenia poza granicę kraju nie stanowi przeszkody do uzyskania zwrotu podatku akcyzowego.

Kolejną zapowiedzianą zmianą – istotną z punktu widzenia niektórych podmiotów, a także krajowej gospodarki  – jest  wprowadzenie zwolnienia z akcyzy dla samochodów osobowych podlegających profesjonalnej rejestracji, wykorzystywanych do celów badawczych lub prac rozwojowych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (B+R). Obecnie podmioty prowadzące tego typu działalność obowiązane są do zapłaty akcyzy od samochodów osobowych, a dopiero dokonując eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej takiego samochodu, są uprawnione do wystąpienia z wnioskiem o zwrot tej akcyzy. Nowelizacja polepszy więc ich sytuację.

Ułatwienia dla prowadzących księgi rachunkowe

Nowelizacja, o której mowa, obejmie również modyfikację upoważnienia ustawowego do wydania przez Ministra Finansów fakultatywnego rozporządzenia odnoszącego się do prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i przesyłania ich w postaci ustrukturyzowanej do urzędu skarbowego. W tym celu przewidziano dokonanie stosownej zmiany w ustawie z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (będącej elementem tzw. Polskiego Ładu). Ma to umożliwić Ministrowi Finansów zwolnienie z obowiązku przesyłania określonych danych w formie ustrukturyzowanej.

Jak tłumaczą autorzy założeń do projektu, wydając odpowiednie rozporządzenie MF będzie mógł zwolnić określoną grupę podmiotów (podatników) z obowiązku przesyłania w formie ustrukturyzowanej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, np. części prowadzonych przy użyciu programów komputerowych ksiąg rachunkowych.

W ocenie projektodawców jest to zmiana korzystna dla podatników, ponieważ wychodzi naprzeciw zgłaszanym przez nich oczekiwaniom. Podatnicy zwracali bowiem uwagę na to, że  w obecnym stanie prawnym – ze względu na brzmienie obowiązujących w tym zakresie regulacji – nie ma możliwości wydania przez Ministra Finansów rozporządzenia zwalniającego podatników z samego przesyłania w formie ustrukturyzowanej całości lub części ksiąg. Powoduje to, że możliwości korzystnego działania MF w tym zakresie są znacznie ograniczone

W świetle opublikowanych przez resort finansów założeń, planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2024 roku.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (UD125).
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej