Aktualny

Dowiedz się, czy sprzedaż podzielonych prywatnych działek, zawsze skutkuje koniecznością zapłaty VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 9 września 2024
plany

WSA uznał, że sam tylko podział nieruchomości na mniejsze działki, nie decyduje jeszcze automatycznie, o zawodowym charakterze działalności danego podmiotu, a co za tym idzie – o opodatkowaniu bądź nie – podatkiem od towarów i usług.

Przedmiotem sporu przed WSA we Wrocławiu, była kwestia uznania za podatnika VAT z tytułu sprzedaży działek oraz możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania sprzedaży działek.

Sprawa dotyczyła osoby fizycznej, która nie prowadzi zarejestrowanej działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT. W 2008 r. skarżąca na podstawie umowy darowizny nabyła na własność 4 niezabudowane działki. Darczyńcą był brat skarżącej, który wcześniej przejął całe gospodarstwo rolne stanowiące majątek rodzinny przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nabyte w drodze darowizny działki weszły do majątku osobistego skarżącej.

W 2011 r. skarżąca wydzierżawiła działki jedynie w zamian za zwrot podatku rolnego, nie zaś w celach zarobkowych. Na działkach tych osoba ta nie prowadziła działalności gospodarczej ani działalności rolniczej. Trzy z wydzielonych działek zostały sprzedane w 2022 r. Następnie w 2023 r. dokonano podziału innej działki, w wyniku którego również wydzielono 5 działek. Nieruchomości te są aktualnie przeznaczone do sprzedaży za pośrednictwem biura nieruchomości. Poza współpracą z jednym biurem pośrednictwa sprzedaży nieruchomości skarżąca nie podejmowała żadnych innych działań związanych ze znalezieniem kupca zainteresowanego zakupem działek.

Zamiarem skarżącej była jedynie sprzedaż z majątku prywatnego nabytych w drodze darowizny działek i pozyskanie w ten sposób środków finansowych potrzebnych na cele prywatne. Skarżąca nigdy nie udzielała i nie zamierza udzielać potencjalnemu nabywcy lub nabywcom lub innym podmiotom pełnomocnictw (zgód, upoważnień) w celu występowania w jej imieniu w sprawach dotyczących przedmiotowych działek.

Dyrektor KIS w zaskarżonej interpretacji wziął m.in. pod uwagę fakt, iż skarżąca będzie podatnikiem VAT w myśl art. 15 ust. 1 tej ustawy, z tytułu dzierżawy nieruchomości. W ocenie organu – skoro przedmiotowe działki będą stanowiły w dniu ich sprzedaży teren budowlany w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, to ich dostawa nie korzysta/nie będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

WSA we Wrocławiu zwrócił uwagę, że w każdym przypadku zbycia gruntu przez osobę fizyczną należy dokonać zindywidualizowanej oceny, ale biorąc pod uwagę wypracowane (m.in. w orzecznictwie TSUE) kryteria, tj. konieczne jest więc ustalenie, że w odniesieniu do danej czynności dany podmiot występował w charakterze podatnika, tj. jako osoba angażująca środki podobne do wykorzystywanych przez handlowca, a nie osoba wykonująca prawo własności w stosunku do tego gruntu. Kluczowa jest więc ocena, czy z dokonanych w danej sprawie ustaleń wynika, że strona dokonując sprzedaży gruntów zachowywała się tak jak handlowiec.

Zdaniem sądu, w świetle okoliczności opisanych we wniosku o udzielenie interpretacji, skarżącej nie można przypisać cech osoby prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami. Podejmowane przez nią czynności odpowiadały zarządowi majątkiem prywatnym i były przejawem gospodarowania własnym mieniem, a ich wąski i ograniczony zakres przeczy wnioskom wywiedzionym przez organ interpretacyjny w zaskarżonej interpretacji.

Czytaj także:

WSA we Wrocławiu dodał również w uzasadnieniu że:

- „Skarżąca, zdecydowała się wydzierżawić sporne działki gruntu w zamian za podatek rolny, który przecież i tak musiała uiszczać. Działki zostały wydzierżawione by nie leżały odłogiem. Działanie to było zatem przejawem dbałości o własny majątek. Z tych względów za nieprawidłowe uznał Sąd stanowisko organu interpretacyjnego, że odpłatne wydzierżawienie przez skarżącą działek, wykracza poza sferę rozporządzania majątkiem osobistym a podejmowane przez stronę czynności nie mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem. Nie sposób przy tym tracić z pola widzenia faktu, iż ustalona odpłatność miała charakter symboliczny wyrażający się w pokryciu kwoty należnej z tytułu podatku rolnego”.

- „Skarżąca nie zajmowała się zawodowo obrotem nieruchomościami, a w celu sprzedaży działek nie podejmowała żadnych działań marketingowych czy reklamowych, ani innych czynności o charakterze zorganizowanym i ciągłym. Świadczy to o braku zaangażowania gospodarczego skarżącej w podejmowane czynności, które świadczyłyby o profesjonalnym ich charakterze. Podzielenie nieruchomości na mniejsze działki nie decyduje jeszcze o zawodowym charakterze działalności danego podmiotu, zaś fakt skorzystania przy sprzedaży nieruchomości z usług biura pośrednictwa obrotem nieruchomości tylko podkreśla niezawodowy charakter czynności podejmowanych przez skarżącą”.

Źródło:

Wyrok WSA we Wrocławiu z 20 marca 2024 r., I SA/Wr 894/23, uchylający interpretację indywidualną dyrektora KIS z 14 września 2023 r. 0114-KDIP1-2.4012.296.2023.4.RD.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej