Jakie są konsekwencje w VAT i podatku dochodowym oddania prywatnego auta firmie leasingowej jako wkład

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 20 lutego 2024
konsekwencje
Pytanie: Klient zawarł umowę leasingu – samochód osobowy (korzystał ze zwolnienia z VAT z art. 113). W grudniu 2021 roku przekroczył limit 200.000 i stał się vatowcem. Paliwo i raty leasingu były odliczane. W tym roku wykupił samochód osobowy prywatnie i nie wprowadził go na firmę. Chce podpisać nową umowę leasingową i ten samochód oddać do firmy leasingowej jako wkład własny. Jakie będą konsekwencje w VAT i podatku dochodowym (rozlicza się na zasadach ogólnych)?
Odpowiedź:

Osoby fizyczne wykupujące samochody z leasingu operacyjnego mają wybór (także w przypadku otrzymania faktury wykupu na dane „firmowe”) między ich wykupem na cele prowadzonej działalności gospodarczej oraz wykupem na cele prywatne. W drugim z tych przypadków nie dochodzi do opodatkowania VAT, gdyż przepisy VAT nie przewidują, aby wykup samochodów z leasingu na cele „prywatne” skutkował opodatkowaniem VAT (niezależnie od tego, czy podatnik odliczał VAT z faktur leasingowych).

Oczywiście w przypadku wykupu samochodów z leasingu operacyjnego na cele prywatne osobom fizycznym nie przysługuje prawo do odliczenia. W zamian jednak późniejsza odpłatne zbycie takich samochodów nie podlega opodatkowaniu VAT, gdyż w związku z jej dokonywaniem osoby fizyczne nie działają w charakterze podatników.

Przekazanie samochodu firmie leasingowej jako wkład własny stanowi formę odpłatnego zbycia tego samochodu. W świetle powyższego przekazanie przedmiotowego samochodu jako wkładu własnego nie będzie zatem podlegać opodatkowaniu VAT (gdyż nie zostanie dokonane przez klienta w charakterze podatnika) i nie wywoła innych skutków w tym podatku.

Z art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o PIT wynika bowiem, iż za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy, o której mowa w art. 23b ust. 1 ustawy o PIT (a więc na podstawie umowy leasingu operacyjnego). Jest tak – co z kolei wynika z art. 10 ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT – również w przypadku składników majątku wycofanych z działalności gospodarczej, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Jak zostało wskazane, przekazanie samochodu firmie leasingowej jako wkład własny stanowi formę odpłatnego zbycia tego samochodu. Uważam w związku z tym, że konsekwencją przedmiotowego przekazania będzie powstanie u podatnika przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości kwoty wkładu własnego, która w ten sposób zostanie uregulowana.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej