Aktualny

Import usług transportowych – przeprawy promowe z UE do Wielkiej Brytanii lub z powrotem

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 20 maja 2024
kontenery, plac z kontenerami

W jednej z interpretacji dyrektor KIS analizował problem przedstawiony przez przedsiębiorcę dystrybuującego warzywa. Chodzi o dostawy warzyw poza Unię Europejską, do Wielkiej Brytanii. Dostawy towarów związane z eksportem są dokonywane własnym transportem. Jednak ze względów na konieczność przekroczenia granicy UE, podatnik eksportując towar, korzysta z promów obsługiwanych przez podatnika holenderskiego.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Gdzie jest miejsce świadczenia usług transportu promem?
  • Kto rozlicza usługi transportu wywozowego i transportu powrotnego przeprawy promowej?
  • Czy w związku z nabyciem usług transportu wywozowego towarów i transportu powrotnego (przeprawy promowej) od holenderskiej spółki, polski podatnik wykazuje import usługi?

Podatnik był zdania, że skoro świadczącym usługi jest czynny podmiot podatku VAT legitymujący się numerem identyfikacyjnym w Holandii, a nabywającym jest czynny podatnik podatku VAT w Polsce – to nabywający dokona identyfikacji tzw. importu usług.

Organ podatkowy wyjaśnił, że w pierwszej kolejności w przypadku świadczenia usług istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Zatem zasadą ogólną jest to, iż miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ustawy).

Stosownie zaś do art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości poza terytorium Unii Europejskiej, jest terytorium znajdujące się poza terytorium Unii Europejskiej.

Jak wyjaśnił dyrektor KIS, „(…) Przechodząc do Pani wątpliwości należy wskazać, że nabywane przez Panią usługi transportu wywozowego i transportu powrotnego przeprawy promowej (...) nie odbywają się w całości poza terytorium Unii Europejskiej, zatem warunek zawarty w ww. przepisie art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy nie jest spełniony.

Zastosowanie znajdzie wówczas zasada ogólna wyrażona w art. 28b ust. 1 ustawy. Tym samym miejscem świadczenia usług transportu wywozowego i transportu powrotnego przeprawy promowej, niewykonywanych w całości poza terytorium Unii Europejskiej jest - stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy – miejsce, w którym posiada Pani siedzibę działalności gospodarczej, tj. terytorium kraju. W konsekwencji nabywając usługi transportu wywozowego i transportu powrotnego przeprawy promowej od holenderskiej spółki A., która nie posiada siedziby działalności oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, działa Pani jako podatnik w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Tym samym, w związku z nabyciem usług transportu wywozowego towarów i transportu powrotnego (przeprawy promowej) od holenderskiej spółki A. jest Pani zobowiązana, do rozpoznania importu usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego na terytorium kraju”.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 16 października 2023 r. 0114-KDIP1-2.4012.346.2023.2.GK

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej