Czy usługi tuningu samochodów mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 27 października 2021
opodatkowanie vat

W związku z systematycznym uszczelnianiem VAT wprowadzono m.in. zasadę, że zwolnienia podmiotowego nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw hurtowych i detalicznych części i akcesoriów do pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli – PKWiU 45.3 oraz motocykli – PKWiU ex 45.4). Zatem ze zwolnienia nie korzysta podatnik dokonujący m.in. sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. Czy jednak wyłączenie to dotyczy usług tuningu pojazdów?

Nie ulega wątpliwości, że samo świadczenie usług serwisowych czy naprawy samochodów nie prowadzi do zwolnienia, gdyż sprzedaż części jest wówczas tylko świadczeniem pomocniczym. Przypadek usług tuningu samochodów analizował ostatni fiskus. Podatnik wykonuje m.in. tzw. tuning kierownicy. Modyfikacja jest wykonywana na materiale powierzonym od klienta. Z uwagi na długi okres oczekiwania – 4 do 5 tygodni, podatnik wykonuje również modyfikację na kierownicach, które wcześniej zakupił i ma „na stanie”. Po wykonaniu usługi i dostarczeniu kierownicy do klienta - klient odsyła swoją starą kierownicę.

Organ podatkowy uznał, że podatnik w istocie dokonuje m.in. dostawy (sprzedaży) odpowiednio zmodyfikowanych kierownic. Dotyczy to sytuacji, gdy podatnik dokonuje modyfikacji kierownicy, którą sam zakupił i „ma na stanie”.

Zatem nie jest to nabycie towaru (kierownicy) na rzecz i w imieniu konkretnego klienta, w celu jego przerobienia. Inaczej mówiąc, w takim przypadku, nie dochodzi do świadczenia usług na majątku powierzonym przez klienta, lecz jest wykonywana praca na materiale własnym.

A następnie, tak zmodyfikowany towar, jest przedmiotem dostawy. Fakt, że klient odsyła sprzedawcy swoją starą kierownicę, jest tu bez znaczenia. Jest to bowiem sposób rozliczenia transakcji i jako tako nie zmienia jej charakteru jako dostawy części samochodowej. Reasumując, w takim wypadku nie można korzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 września 2021 r., 0111-KDIB3-3.4012.391.2021.1.PK

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej