Zwolnienie podmiotowe w VAT także dla rzeczoznawcy majątkowego

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 23 listopada 2020
497d02931a9a1a9081a6a1037a6ee80b2da80f87-xlarge

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że jeśli w ramach wykonywanej działalności rzeczoznawca nie świadczy usług w zakresie doradztwa, czyli nie udziela porad, to jeśli je itp., a jego roczny obrót nie przekroczy 200.000 zł, wówczas może być podatnikiem VAT zwolnionym.

Usługi osoby, która wystąpiła o interpretację, polegają wyłącznie na sporządzaniu opinii w formie operatów szacunkowych dotyczących wyceny praw do nieruchomości zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami. Niekiedy też rzeczoznawca opracowuje opinie dla sądów (i opinie uzupełniające na wniosek stron postępowania cywilnego).

Problem w tym, że usługi w zakresie doradztwa co do zasady nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Doradztwo jest zaś udzieleniem fachowych zaleceń i porad. Jednak sporządzanie opinii przez rzeczoznawcę, np. w formie operatów szacunkowych, nie stanowi doradztwa. Czym innym jest bowiem występowanie w charakterze biegłego, eksperta, który np. szacuje wartość nieruchomości, a czym innym udzielanie zaleceń, wskazówek co postępowania itp. Również, jeśli aktualnie dany podmiot jest czynnym podatnikiem VAT, to po spełnieniu pewnych warunków może dokonać tzw. „powrotu do zwolnienia”.

Zapamiętaj! Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Przykładowo więc jeśli mamy do czynienia z podatnikiem czynnym, który od kilku lat nie osiąga obrotów rocznych powyżej 200.000 zł – podatnik taki może zdecydować się na zwolnienie od 1 stycznia 2021 r. (choć może być to i 1 grudnia 2020 r., gdyż wybór zwolnienia może być dokonany od początku dowolnego miesiąca w trakcie roku podatkowego).

  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 3 listopada 2020 r., 0114-KDIP1-3.4012.597.2020.1.KP

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym