Likwidacja działalności gospodarczej to nie to samo co „zaprzestanie wykonywania czynności podlegających VAT”

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 13 listopada 2023
2b08b494ee890d7540f1f65f94e17fffc8d4c0c1-xlarge

Może się zdarzyć, że pomimo likwidacji działalności gospodarczej podlegającej rejestracji i wykreśleniu jej z CEIDG, podatnik nie będzie zobowiązany do zgłoszenia – stosownie do art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług – zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu naczelnikowi urzędu skarbowego, ponieważ nadal będzie wykonywał działalność gospodarczą opodatkowaną VAT.

Podatnik podjął decyzję o likwidacji działalności gospodarczej w lutym 2023 r. W konsekwencji, lokal mieszkalny, po wykreśleniu tej osoby z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: CEiDG), stał się częścią majątku prywatnego. Niemniej, wynajem nieruchomości będzie kontynuowany, w sposób ciągły, w ramach majątku prywatnego i wnioskujący o interpretację pozostanie z tego tytułu czynnym podatnikiem VAT.

Innym słowy, będzie nadal świadczona usługa wynajmu lokalu na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie krótko- i średniookresowego wynajmu podmiotom trzecim. Będzie więc wystawiana comiesięczna faktura VAT obejmującą czynsz najmu, jak i obciążenia administracyjne związane z najmem, ze stawką 23%.

Podatnik nie korzystał i nie będzie korzystał ze zwolnienia podmiotowego z VAT do limitu rocznego obrotu 200 tys. zł (tym samym, pozostanie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT).

Likwidacja działalności gospodarczej

W związku z tym:

1.  Przejście lokalu mieszkalnego do majątku prywatnego w związku z likwidacją działalności gospodarczej (wykreśleniem z CEiDG) będzie stanowić czynność neutralną w zakresie podatku VAT;

2 W związku z likwidacją działalności gospodarczej i dalszym wynajmem lokalu mieszkalnego, w sposób ciągły, w ramach majątku prywatnego, podatnik nie będzie zobowiązany do dokonania korekty odliczonego podatku VAT.

3.  Podatnik, w związku z likwidacją działalności gospodarczej, nie będzie zobowiązany do złożenia VAT-Z, o którym mowa w art. 96 ust. 6 ustawy VAT.

Dyrektor KIS przypomniał, że najem wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe), bez względu na to, czy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Innymi słowy, w podatku VAT nie występuje pojęcie „najmu prywatnego” i „najmu w ramach działalności gospodarczej”. W świetle przepisów ustawy działalnością gospodarczą jest każda czynność najmu czy dzierżawy niezależnie od tego, czy wynajmujący działalność tę zarejestrował czy nie i niezależnie od tego czy przedmiot najmu (dzierżawy) stanowi w jego działalności środek trwały. W związku z tym, najem nieruchomości lub rzeczy stanowi odpłatne świadczenie usług.

Tym samym po likwidacji działalności podatnik nadal będzie wykorzystywać lokal do czynności opodatkowanych VAT, ponieważ będzie go wynajmował w ramach najmu prywatnego na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Tym samym wnioskodawca będzie nadal prowadził działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy i posiadał status czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Jednocześnie w opisanej sytuacji nie nastąpi bowiem przeniesienie nieruchomości na cele osobiste, tylko lokal będzie w dalszym ciągu wykorzystywany w sposób ciągły do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Stąd nie dojdzie tu do opodatkowanego „przekazania na cele własne”.

Nie nastąpi też zmiana przeznaczenia wycofanego z działalności gospodarczej składnika majątku. Wyłączony składnik majątku nadal będzie wynajmowany, a więc wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W konsekwencji, do opisanej sytuacji nie będą miały zastosowania przepisy o korekcie, a  zatem najem wycofanej z działalności gospodarczej nieruchomości nie spowoduje powstania obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, który podatnik odliczył przy zakupie lokalu.

Pomimo likwidacji działalności gospodarczej podlegającej rejestracji i wykreśleniu jej z CEIDG, podatnik nie będzie zobowiązany do zgłoszenia – stosownie do art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług – zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu naczelnikowi urzędu skarbowego, ponieważ nadal będzie wykonywał działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT w zakresie najmu lokalu mieszkalnego na rzecz podmiotu gospodarczego.

Zatem w związku z likwidacją działalności gospodarczej podatnik nie będzie zobowiązany do złożenia VAT-Z, o którym mowa w art. 96 ust. 6 ustawy.

Czytaj także:


Art. 7 ust. 2, art. 15, art. 91, art. 96 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 marca 2023 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.87.2023.1.JG

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej