Kiedy wystąpi pierwsze zasiedlenie mieszkania i miejsca postojowego

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 12 stycznia 2022
4d3646f79a207435b9eeae9b48816cb4cea6915f-xlarge

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował kwestię pierwszego zasiedlenia nieruchomości oraz skutków podatkowych (na gruncie VAT) planowanej sprzedaży nieruchomości. Poznaj szczegóły.

Ze stanu faktycznego sprawy wynikało, że w 2019 r. spółka zakupiła od dewelopera:

1. mieszkanie w stanie deweloperskim wymagające wykończenia;

2. udziały we współwłasności hali garażowej wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w hali.

Mieszkanie i miejsce postojowe przekazano do dyspozycji spółce protokołem z lipca 2019 r. Własność mieszkania z udziałami w gruncie i udziały we współwłasności hali garażowej wraz z prawem wyłącznego parkowania na miejscu postojowym przeniesiono na spółkę aktem notarialnym z października 2019 r. Mieszkanie i miejsce postojowe zakupiono w celach inwestycyjnych.

Spółka odliczyła VAT naliczony od zakupu. Spółka nigdy nie przyjęła do użytkowania mieszkania, bo nie było wykończone i nie nadawało się do zamieszkania, a miejsce postojowe było sporadycznie wykorzystywane przez wykonawców podczas prac wykończeniowych w mieszkaniu. Z uwagi na zmianę warunków na rynku najmu krótkoterminowego, spółka zmieniła przeznaczenie inwestycji, postanawiając ją sprzedać.

Prace wykończeniowe zakończyły się w lutym 2021 r. Spółka nie znalazła jeszcze nabywcy, mieszkanie i miejsce postojowe jest dostępne do sprzedaży.

Organ podatkowy potwierdził, że zarówno do pierwszego zasiedlenia mieszkania, jak i miejsca postojowego doszło w dniu przyjęcia mieszkania/miejsca w garażu w lipcu 2019 r., gdyż wtedy nastąpiło protokolarne przekazanie mieszkania i miejsca postojowego pierwszemu nabywcy.

Wynikałoby z tego (co jest dość typowe dla VAT), że ważniejsze są aspekty faktyczne czy ekonomiczne (zwłaszcza „przekazanie towaru”), niż prawne (np. przeniesienie własności). 

Dyrektor KIS zauważył m.in., że:

- nieruchomości (np. lokale mieszkalne), które nie będą stanowić u podatnika środka trwałego, nie mogą ulec „ulepszeniu” w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym,

- od lipca 2019 r., czyli od pierwszego zasiedlenia, minęły ponad 2 lata, stąd wystąpi zwolnienie (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy),

- wskazane zwolnienie jest rozpatrywane jako pierwsze, stąd wystąpi tu opcja rezygnacji ze zwolnienia, jak również odstępuje się od badania zaistnienia przesłanek do innych zwolnień.

 

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 grudnia 2021 r., 0114-KDIP4-2.4012.711.2021.2.WH

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej