Kiedy samochód jest „przeznaczony wyłącznie do odsprzedaży” – praktyczne wyjaśnienie fiskusa

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 21 października 2021
VAT od aut

Sprawdź, w jakich przypadkach do odliczenia VAT od firmowego samochodu, nie jest konieczne prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.

We wniosku o interpretację wskazano, że w 2019 roku został zakupiony, w celu dalszej odsprzedaży, samochód osobowy, a VAT został w 100% odliczony. Samochód ten po 11 miesiącach w został sprzedany i VAT należny w 100% odprowadzony.

Do dnia sprzedaży samochód czekał na nabywcę, ale był wykorzystywany sporadycznie na potrzeby prowadzonej działalności. Nie była prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu oraz nie była złożona do Urzędu Skarbowego informacja VAT-26, jak również nie był prowadzony regulamin użytkowania pojazdu.

Podatnik miał więc wątpliwość, czy na gruncie przepisów ustawy o VAT, przy zakupie pojazdu samochodowego, który stanowił towar handlowy, przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu.

Organ podatkowy przypomniał jednak, że warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży.

Zdaniem organu użycie wyrazu „wyłącznie” w art. 86a ust. 5 ustawy, wskazuje, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane – choćby przejściowo – do innych celów (np. użytek prywatny, jazda próbna, użytek służbowy podatnika, itp.). Zatem w odniesieniu do pojazdu, który np. jest przeznaczony do odprzedaży lub do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, ale jest wykorzystywany przez podatnika także do innych celów, nie może być zastosowane zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji.

Z interpretacji wynika zatem, że samochód (między zakupem, a sprzedażą) nie może być jednak (dla zachowania prawa do pełnego odliczenia), choćby przejściowo, wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności (np. dojazd do klienta itp.)

Choć nie wynikało to wprost z interpretacji – zwykle podatnik odliczy jednak więcej niż 100% VAT, jeśli dokona przy sprzedaży korekty w trybie art. 90b ustawy o VAT (chodzi o 60-miesięczny okres korekty). Zatem np. przy sprzedaży po roku odliczy efektywnie 90% (50% przy nabyciu + 4/5 z 50% w drodze korekty), a przy sprzedaży np. po 2 latach – 80% (50% przy nabyciu + 3/5 z 50% w drodze korekty).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 września 2021 r., 0111-KDIB3-1.4012.502.2021.3.ICZ

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej