Złomowanie pojazdu z VAT nawet mimo braku prawa do odliczenia przy nabyciu

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 4 października 2023
złomowania aut

Jeżeli czynny podatnik VAT dokonałby złomowania samochodu, to wystąpi tu dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Skoro pojazd użytkowany był w ramach działalności gospodarczej, jego dostawa podlega podatkowi od towarów i usług. Zatem właściciel samochodu przy jego złomowaniu (zbyciu) działa w charakterze podatnika VAT.

Jednocześnie nie występuje podstawa do zwolnienia przedmiotowego. Zauważenia wymaga, że w świetle art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się z podatku VAT dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem potrzeba łącznego spełnienia dwóch warunków – brak prawa do odliczenia oraz używanie wyłącznie na potrzeby działalności zwolnionej.

Przeczytaj także:

Złomowanie pojazdu a VAT

Jednocześnie biorąc pod uwagę art. 120 ustawy o VAT, nie byłoby przeszkód do sprzedaży samochodu na zasadzie marży. Podatnik, który chciałby zastosować procedurę marży dla opodatkowania sprzedaży firmowego samochodu (nawet np. powypadkowego) może tego dokonać, jeżeli nabył ów samochód od osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem VAT, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej.  W praktyce może zachodzić zresztą przypadek, iż marża byłaby ujemna czy zerowa.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
złomowanie pojazdu

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej