Skutki podatkowe w VAT udzielenia przez spółkę odpłatnej pożyczki

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 6 listopada 2023
ręka trzyma banknoty dolarowe, w tle zarys kontynentów

Czynność udzielenia przez spółkę na rzecz pożyczkobiorcy (inna spółka, podatnik) pożyczki, spełnia przesłanki uznania tej czynności za podlegającą opodatkowaniu VAT.

Zdaniem fiskusa udzielenie pożyczki przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w związku z jej prowadzeniem, można identyfikować i zaliczać do zawodowej płaszczyzny tego podmiotu, a więc uznać za rodzącą obowiązki w VAT. Stąd spółkę (pożyczkodawcę) można uznać z tytułu tej czynności za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. W konsekwencji czynność udzielenia przez spółkę odpłatnej pożyczki (oprocentowanie wg WIBOR + marża) na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu VAT na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Usługa tego rodzaju mieści się zaś w pojęciu „działalność gospodarcza” zdefiniowanym w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Jak wyjaśnił też dyrektor KIS, „ (…) Wpis przedmiotu działalności gospodarczej (wg klasyfikacji PKD) do rejestru KRS nie ma decydującego znaczenia dla określenia zakresu wykonywanej faktycznie działalności, a w konsekwencji do określenia czy podmiot prawa podatkowego z tytułu wykonywanych czynności staje się podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Podawany bowiem przy rejestracji podmiotów gospodarczych zakres działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności ma charakter orientacyjny. Ponadto, ewentualny brak danego kodu czynności wg klasyfikacji PKD w umowie spółki i wykonanie jej nie oznacza, że przedsiębiorca wykonuje czynność niezgodną z prawem”.

Z racji tego, że usługi te mieszczą się w zakresie czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, usługa udzielenia pożyczki przez spółkę na rzecz pożyczkobiorcy korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie tego przepisu.

Przeczytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:


Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 31 sierpnia 2023 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.613.2023.2.MG.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
pożyczka a VAT

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej