Uwaga! Nie potrzeba kasy on-line przy usługach budowlanych, gdy wszystkie płatności przelewami

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 15 października 2020
kask, wiertarka, rękawice

Istnieje możliwość zaprzestania prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz braku obowiązku wymiany kasy rejestrującej na kasę, jeśli wszystkie płatności za wykonane usługi realizowane są przelewem bankowym, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej czynności będzie dotyczyła tzn. jednoznacznie będzie można określić, której transakcji dotyczyła dana zapłata.

Potwierdził to dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 20 sierpnia 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.368.2020.1.MT. Dotyczyła ona podatnika, który wykonuje roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKWIU 41.20.Z). Warto bowiem przypomnieć, że podatnikom przysługują zwolnienia przedmiotowe z kas, wskazane w załączniku do rozporządzenia w sprawie zwolnień z ewidencjonowania przy użyciu kas.

Aby prawo do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej przysługiwało na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w powiązaniu z poz. 37 załącznika do rozporządzenia, muszą łącznie zostać spełnione następujące warunki:

  • świadczący usługę na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),

  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła,

  • przedmiotem świadczenia nie są usługi wymienione w § 4 rozporządzenia.

Stosownie do art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. c) ustawy o VAT podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie do 31 grudnia 2020 r. do świadczenia usług budowlanych. Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Ministra Finansów z 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U z 2020 r. poz. 1059) przedłuża się terminy, w których podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, o których mowa w art. 145b ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o VAT do dnia 30 czerwca 2021 r. do świadczenia usług budowlanych.

Jednak podatnik może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego. W konsekwencji nie będzie on też zobowiązany do wymiany używanej kasy rejestrującej na kasę on-line z tytułu świadczenia usług budowlanych i prowadzeniu na niej ewidencji sprzedaży od 1 lipca 2021 r.

Zapamiętaj! Zwolnienie dotyczy tylko świadczenia usług, a nie dostawy towarów.

Podatnik musi liczyć się z ryzykiem, że nawet jedna sprzedaż na rzecz osoby nieprowadzącej działalności czy rolnika ryczałtowego, która nie korzystałaby ze zwolnienia przedmiotowego (np. sprzedaż gotówkowa), powoduje obowiązek ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy rejestrującej – i to już w momencie takiej sprzedaży.

  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej