Spóźnienie w rejestracji do VAT nie pozbawia prawa do odliczenia

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 27 stycznia 2021
starsze małżeństwo przed stertą rachunków

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS odniósł się do kwestii odliczenia VAT w przypadku podatniczki, która w grudniu 2019 roku utraciła prawo do zwolnienia podmiotowego, ale zgłoszenie rejestracyjne dla potrzeb VAT złożyła dopiero w 2020 roku.

Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, deklaracji i JPK został dopełniony dopiero w sierpniu 2020 roku. Zakupy podatniczki dokonywane w okresie od grudnia 2019 roku do lipca 2020 roku. dotyczyły zaś tym samym wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Dyrektor KIS potwierdził, że w zaistniałym przypadku przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup towarów i usług od dnia utraty prawa do zwolnienia podmiotowego (jeszcze w grudniu 2019 r.) i otrzymanych przed dokonaniem rejestracji do VAT (złożenie formularza VAT-R) – tj. w sierpniu 2020 roku, w odniesieniu do tych zakupów, które służyły sprzedaży opodatkowanej. Późniejsza rejestracja w zakresie VAT nie skutkuje więc utratą prawa do odliczenia. Istotnym jedynie jest, aby w momencie realizacji prawa do odliczenia (a więc w momencie złożenia deklaracji podatkowych) dana osoba była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

Organ wyjaśnił również, że zmiana przeznaczenia nabytych towarów czy usług może powodować w pewnych okolicznościach w tych przepisach wskazanych, obowiązek bądź prawo dokonania korekty odliczonego bądź nieodliczonego podatku.

W realiach analizowanej sprawy nabycie towarów handlowych i materiałów nastąpiło w okresie, kiedy prawo do odliczenia podatniczce nie przysługiwało – posiadała je zaś na stanie w momencie utraty prawa do zwolnienia z VAT, czyli w grudniu 2019 roku. W związku jednak z tym, że w okresie kiedy podatniczka nie była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, zakupione towary handlowe i materiały nie zostały wykorzystane do działalności zwolnionej, lecz są przedmiotem obecnie prowadzonej działalności po utracie zwolnienia i zarejestrowaniu się jako czynny podatnik VAT – są wykorzystywane do czynności opodatkowanych (służą sprzedaży opodatkowanej) – nastąpiła zmiana prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu tych towarów handlowych i materiałów z uwagi na zmianę sposobu ich wykorzystania.

Zmiana ta nastąpiła w grudniu 2019 roku, gdyż od tego miesiąca podatniczka wykorzystuje nabyte towary wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Tym samym, na podstawie art. 91 ust. 7d ustawy o VAT podatniczka ma co do zasady prawo do dokonania korekty nieodliczonego podatku.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 29 grudnia 2020 r., 0111-KDIB3-3.4012.531.2020.2.WR

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej