Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wadium wpłaconego w przetargu na nieruchomość

Dodano: 6 listopada 2020
dawanie pieniędzy

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Tu powstaje pytanie o wadium przy przetargach. Jak wynika bowiem ze stosownych przepisów, w warunkach aukcji albo przetargu można zastrzec, że przystępujący do aukcji albo przetargu powinien, pod rygorem niedopuszczenia do nich, wpłacić organizatorowi określoną sumę albo ustanowić odpowiednie zabezpieczenie jej zapłaty (wadium).

Jeżeli zatem wadium podmiotu, którego oferta została przyjęta, zostaje zarachowane na poczet ceny nabycia, to w tym momencie następuje zapłata części ceny za dostawę towaru, będącego przedmiotem przetargu. Chodzi tu więc o zaliczenie wadium na poczet ceny nabycia. Stąd wybór w przetargu oferenta i podpisanie protokołu z przeprowadzonego przetargu stanowi jednoznaczne określenie dostawy towaru, a wpłacone wadium, które pomniejsza cenę nabycia, uznaje się w tym momencie za uiszczenie części ceny przed wykonaniem dostawy towaru, co – stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy o VAT – rodzi wtedy w tym podatku powstanie obowiązku podatkowego z tytułu zapłaty części należności.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz 

Źródło:

Interpretacja Dyrektora KIS z 14 września 2020 r., 0111-KDIB3-1.4012.446.2020.1.KO

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej