Aktualny

Sprawdź, kiedy jest możliwe odliczenie VAT od napojów alkoholowych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 27 maja 2024
4246dc10a8a53b35bede4188c1be565f9d4d5203-xlarge

Generalnie VAT od gastronomii nie podlega odliczeniu. Powstaje jednak pytanie o to, czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT z faktury zakupu usług gastronomicznych oraz alkoholu, dokonanych w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi w postaci np. spotkania firmowego?

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy nabywając od innych przedsiębiorców usługi gastronomiczne można odliczyć VAT?
  • Czy kupując napoje alkoholowe w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi można odliczyć podatek naliczony?

O wydanie interpretacji zwrócił się podatnik, który świadczy usługi gastronomiczne/ cateringowe, tj. podaje klientom przygotowane na miejscu w restauracji posiłki do konsumpcji na miejscu bądź na wynos. Do tych posiłków, jeżeli takie jest życzenie klienta, podawane są też napoje alkoholowe.

Podatnik świadczy także usługi kompleksowe, tj. organizuje spotkania okolicznościowe dla klientów, np. spotkania firmowe dla zorganizowanej grupy osób. Wówczas ze względu na większą ilość obsługiwanych gości, pomagają mu podwykonawcy, którym zleca wykonanie konkretnych posiłków.

Zgodnie z zawartą umową z przedsiębiorcą oraz wystawianą fakturą VAT, spółka (wnioskodawca) nabywa od tego innego przedsiębiorcy usługi gastronomiczne. Usługodawca przyjeżdża do restauracji prowadzonej przez spółkę i przygotowuje na miejscu posiłek, który jest wydawany klientom lub też w pewnych przypadkach usługodawca dostarcza do restauracji gotowe dania.

Podatnik zapytał, czy nabywając od innych przedsiębiorców usługi gastronomiczne oraz napoje alkoholowe w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi w postaci np. spotkania firmowego ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z ustawą o VAT.

Organ podatkowy przypomniał o treści art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

- nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,
- usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.

Zatem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.

Natomiast zachowane byłoby prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, dokumentujących nabycie napojów alkoholowych.

Skoro bowiem przedmiotem działalności gospodarczej spółki jest prowadzenie restauracji, a towary w postaci napojów alkoholowych są konieczne do realizacji osiągnięcia celu gospodarczego, tj. polegającego na prowadzeniu restauracji, co prowadzi do osiągnięcia określonego rodzaju przychodu w wyniku zorganizowania spotkań okolicznościowych dla klientów, dyrektor KIS uznał, że zakupy te są związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 lutego 2024 r., 0111-KDIB3-1.4012.904.2023.6.ICZ

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej