Samochód wyścigowy a pełne prawo do odliczenia VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 3 lutego 2022
paliwo, wzrost cen - tankowanie, pieniądze i wykres

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS zajmował się dość interesującym przypadkiem podatnika, który działa w branży handlowej (np. materiały i systemy przeciwpożarowe). Sprawa dotyczyła kwestii odliczania VAT od wydatków na samochód wyścigowy.

Podatnik jest też właścicielem bolidu, który może jeździć tylko po torach wyścigowych, ma silnik V8 i jeździ na oponach, które nie są dopuszczone do użytku drogowego. Samochód jest przeznaczony do udziału w organizowanych zawodach sportowych (wyścigach) i nie podlega rejestracji ani homologacji dopuszczającej go do ruchu drogowego. Porusza się on wyłącznie po zamkniętych torach wyścigowych, a na miejsca wyścigów transportowany jest na lawecie. Pojazd wyścigowy jest ujęty w ewidencji środków trwałych w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika.

Bolid służy głównie reklamowaniu działalności podatnika, jego marki. On sam zresztą jako kierowca bierze czynny udział w wydarzeniach sportowych organizowanych w Polsce i poza granicami kraju. Podatnik wykonuje również usługi odpłatnych przejazdów po torach wyścigowych na rzecz osób prywatnych w ramach atrakcji ekstremalnej. Co ważne, wskazany samochód wyścigowy nie jest pojazdem samochodowym.

Samochód nie jest wykorzystywany do celów prywatnych, co byłoby też ekonomicznie nieuzasadnione (duże spalanie) i utrudnione przez wzgląd na fakt, że nie został on dopuszczony do ruchu drogowego. Podatnik wyjaśnił, że pojazd jest zamknięty w przyczepie bądź garażowany w zamkniętym pomieszczeniu. Jest też wyposażony w komputer monitorujący czas pracy silnika i każde jego uruchomienie jest rejestrowane. Dzięki temu nie będzie możliwości nieautoryzowanego użycia pojazdu. Jego konstrukcja uniemożliwia użytkowanie poza miejscami do tego przeznaczonymi, tj. torem wyścigowym.

Dyrektor KIS uznał, że skoro pojazd nie stanowi pojazdu samochodowego w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, to kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków z nim związanych należy rozpatrywać na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 ustawy, zaś przepisy art. 86a ustawy nie będą mieć zastosowania.

Organ wziął też pod uwagę fakt, że pojazd służy także do udział w wyścigach, ale dodatkową okolicznością jest umieszczenie reklam na pojeździe w czasie wyścigów i reklamowanie swojej działalności. Dyrektor KIS wyjaśnił przy tym, że związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

Organ uznał więc za prawidłowe stanowisko, że podatnikowi będzie przysługiwać prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdem wyścigowym, o ile nie wystąpią przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy, bez konieczności prowadzenia dla potrzeb podatku VAT ewidencji przebiegu pojazdu.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 17 grudnia 2021 r., 0111-KDIB3-1.4012.810.2021.3.WN

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej