Aktualny

Brak faktury a prawo do odliczenia – ważny wyrok NSA

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 15 maja 2024
87e22d99ac551f284d165c94f2f8fb117b1b3e58-xlarge

W jednym z ostatnio wydanych orzeczeń NSA potwierdził, że wymóg posiadania faktury w celu odliczenia VAT naliczonego wynika zarówno z prawa unijnego, jak i krajowego i nie może być uznany za zbędny formalizm. Podatnik powinien dysponować więc fakturą jako dowodem, że po jego stronie powstało prawo do odliczenia.

Przy czym musi nie tylko posiadać fakturę na dzień realizacji prawa do odliczenia, ale i dysponować tym dokumentem w okresie późniejszym – dla potwierdzenia swych praw w zakresie odliczenia (faktury i duplikaty faktur, podobnie jak inne dokumenty związane z rozliczeniem podatku, podatnik ma obowiązek przechowywać do dnia upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego za okres, którego te dokumenty dotyczą, co wynika z art. 112 ustawy o VAT). Zdaniem sądu - prawo do odliczenia nie może być realizowane w oparciu o inne dokumenty niż faktury zawierające elementy określone w ustawie o VAT (wyjątkowo duplikaty takich faktur).

Jeśli więc spółka w postępowaniu nie przedłożyła tych dokumentów, to organy w sposób uprawniony nie uznały zadeklarowanego przez nią podatku naliczonego, bo podstawy do odliczenia VAT nie mogły stanowić np. przedłożone przez spółkę rejestry. Podatek naliczony w przypadku towarów i usług nabytych w obrocie krajowym winien jednak wynikać z faktur otrzymywanych przez podatnika.

Faktury lub ich duplikaty podatnik winien więc przedstawić na żądanie organu prowadzącego czynności kontrolne bądź czynności sprawdzające, tak by wykazać, że korzystając z prawa do odliczenia był do tej czynności przynajmniej formalnie uprawniony.

Podatnik jest więc obowiązany w każdej chwili (ograniczonej upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego) wykazać, że w momencie dokonywania odliczenia z faktur dysponował ich oryginałami lub duplikatami.

W razie utraty dokumentów na podatniku spoczywa zaś ciężar ich odtworzenia. Zaniechanie podatnika, który - choć wzywany przez organ - nie przedłożył faktur, uprawnia organy podatkowe do nieuwzględnienia spornego podatku naliczonego.

NSA dodał że:

- faktur nie można zastąpić np. wyjaśnieniami strony czy zeznaniami świadków,

- mamy do czynienia z sytuacją, w której to wyłącznie podatnik może dysponować dowodami niezbędnymi do udowodnienia tez dla niego korzystnych, a od przedłożenia tych dowodów organom podatkowym uzależnione jest uznanie racji podatnika,

- w orzecznictwie ugruntowany jest pogląd, że nałożone na organy podatkowe obowiązki proceduralne nie oznaczają, że ciężar dowodu, czy dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego spoczywa wyłącznie na organie podatkowym,

- jeżeli więc istnieją jakiekolwiek dowody mające wpływ na inne rozstrzygnięcie w sprawie, strona winna je przedłożyć, gdyż w swym dobrze rozumianym interesie powinna wykazywać dbałość o przedstawienie środków dowodowych,

- organ podatkowy ma natomiast za zadanie ewentualnie wyznaczyć stronie termin do przedstawienia dowodu będącego w jej posiadaniu,

- sytuacja utraty przez podatnika dokumentacji podatkowej, którą winien on otoczyć szczególną pieczą, z uwagi na wywodzenie z niej korzystnych skutków prawnych, nie powoduje obciążania organów podatkowych obowiązkiem poszukiwania nie tylko kontrahentów podatnika, lecz również dokumentów księgowych tych kontrahentów wystawianych na rzecz tegoż podatnika.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok NSA z 13 września 2023 r. o sygn.. akt I FSK 1181/18

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej