Zdaniem fiskusa płatność na poczet przyszłych nieskonkretyzowanych świadczeń to nie zaliczka

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 16 sierpnia 2022
złotówki, banknoty

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek sprzedawcy materiałów budowlanych, który zamierza wprowadzić dla swoich kontrahentów biznesowych, jak i konsumentów system przedpłat. Sprawdźmy więc, jakie są skutki takich działań na gruncie VAT.

W momencie dokonania przedpłaty, o ile nie zostanie złożone konkretne zamówienie, nie będzie znany ani rodzaj towarów, które ostatecznie zamówi klient, ani ilość poszczególnych towarów. Rodzaj i ilość towarów będą skonkretyzowane z chwilą złożenia przez klienta zamówienia. Z tą też chwilą odpowiednia kwota przedpłaty byłaby zaliczona na poczet ceny za zamówione towary, które sprzedawca, w związku z zamówieniem, zobowiązany będzie dostarczyć klientowi. Równocześnie zostanie pomniejszona pozostała do dalszego wykorzystania kwota przedpłaty przypisana do tego klienta.

W praktyce może nawet dojść do sytuacji, że wartość ostatecznego zamówienia jest mniejsza niż kwota wpłacona w ramach przedpłaty. Wówczas nadwyżka ponad kwotę zamówienia może zostać zaliczona na poczet kolejnego zamówienia czy zamówień bądź zwrócona na konto klienta (jeżeli złoży on stosowne oświadczenie).

Dyrektor KIS zgodził się z poglądem wnioskującego o interpretację, że przedpłata może rodzić obowiązek podatkowy dopiero z chwilą skonkretyzowania warunków konkretnej dostawy towarów, czyli dopiero z chwilą złożenia przez klienta zamówienia obejmującego konkretne towary co do ich rodzaju i ilości.

Dopiero w tym momencie możliwe staje się powiązanie wcześniej wpłaconej kwoty w całości lub w odpowiedniej części ze skonkretyzowaną dostawą towarów. Obowiązek podatkowy w tym wypadku powstanie w odniesieniu do odpowiedniej części wpłaconej wcześniej kwoty, która zostaje zaliczona na poczet ceny wynikającej z tego zamówienia.

Organ dodał, że w wyroku z 21 lutego 2006 r. w sprawie C-419/02 (BUPA H i in.) Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że w stosunku do przedpłaty na przyszłe dostawy towarów obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje tylko, jeśli w momencie dokonania tej przedpłaty wszelkie okoliczności mające znaczenie dla przyszłej dostawy są znane, a towary zostały szczegółowo określone.

Reasumując, dyrektor KIS uznał, że „(…) Zatem aby zapłatę na poczet przyszłych należności uznać za zaliczkę/przedpłatę, muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

  • zapłata musi zostać dokonana na poczet konkretnej transakcji, tj. przyszłe świadczenie powinno być określone co do rodzaju w sposób jednoznaczny (określone powinny być cechy identyfikujące rodzaj towaru bądź usługi),
  • konkretyzacja przyszłego świadczenia powinna być wystarczająco dokładna dla określenia zasad opodatkowania świadczenia, tj. w szczególności należy móc określić miejsce świadczenia i stawkę opodatkowania,
  • w momencie wpłaty zaliczki strony nie mają intencji zmiany świadczenia w przyszłości”.

Przeczytaj także:

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 20 maja 2022 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.133.2022.1.ALN

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej