Czy błędne dane adresowe na fakturze wpływają na prawo do odliczenia VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 16 maja 2022
497d02931a9a1a9081a6a1037a6ee80b2da80f87-xlarge

Jeśli faktury dokumentują nabycie towarów z przeznaczeniem wyłącznie do czynności podlegających opodatkowaniu, to nabywca ma prawo do odliczenia VAT naliczonego. Dzieje się tak bez względu na to, czy na fakturze zostanie wskazany adres siedziby działalności czy adres biura handlowego, w którym wykonywana jest działalność. Warunkiem jest jednak, aby adresy te były zgodne z danymi identyfikacyjnymi wskazanymi w zgłoszeniu rejestracyjnym.

Spółka miała wątpliwość, czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT od towarów i usług z faktur, które otrzymuje od dostawców za zakupiony towar handlowy, przeznaczony do dalszej odsprzedaży, jeżeli na fakturze jest podana prawidłowa - pełna nazwa odbiorcy faktury oraz poprawny numer NIP podatnika, bez względu na to czy adres podatnika na takim dokumencie jest wpisany zgodnie z rejestracją działalności czy biura handlowego, w którym jest wykonywana działalność gospodarcza. Oba adresy zostały zgłoszone w US i wpisane do CEiDG każdego ze wspólników.

Błędne dane adresowe na fakturze

Dyrektor KIS przypomniał, że faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy

Jak wyjaśnił organ podatkowy, prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury uzależnione jest nie tylko od spełnienia warunków wynikających z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, ale również od niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Stąd istotnym jest, by dane dotyczące podatnika podawane w treści faktury oraz innych dokumentów księgowych były zgodne z danymi identyfikacyjnymi wskazanymi przez niego w zgłoszeniu rejestracyjnym w zakresie podatku VAT bądź zgłoszeniu aktualizacyjnym.

Przeczytaj także:

Prawo do odliczenia VAT

Rozliczenie podatku naliczonego uwarunkowane jest zaś głównie tym, by nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Czyli że np. nabywane towary handlowe przeznaczone są do dalszej odsprzedaży i podlegają opodatkowaniu VAT.

Skoro więc faktury dokumentują nabycie towarów przez czynnego podatnika VAT, z przeznaczeniem wyłącznie do czynności podlegających opodatkowaniu, to nabywca ma prawo do odliczenia VAT naliczonego. Dzieje się tak bez względu na to, czy na fakturze zostanie wskazany adres siedziby działalności czy adres biura handlowego, w którym wykonywana jest działalność. Warunkiem jest jednak, aby adresy te były zgodne z danymi identyfikacyjnymi wskazanymi w zgłoszeniu rejestracyjnym.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 15 marca 2022 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.27.2022.1.KW.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej