Uwaga na zmiany w oznaczaniu procedur podatkowych

Dodano: 2 lipca 2021
6574b69786d88686f15be51fc836080c80a1b65b-xlarge

Podatnicy i księgowi muszą mieć na uwadze, iż w rozliczeniu za lipiec 2021 r. trzeba będzie stosować oznaczenia procedur podatkowych w JPK_VAT.

1 zmiana – czasowa procedura EE w pliku JPK_V7

To oznaczenie ma występować jedynie czasowo. Zostanie ujęte w części ewidencyjnej JPK w okresie lipiec-grudzień 2021 r. (względnie za III i IV kwartał). To oznaczenie będzie stosowane jest ono do:

  1. wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość towarów, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju,
  2. świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy o VAT dla podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Dotychczas takie czynności nie podlegały raportowaniu w części ewidencyjnej JPK_VAT. Oznaczenie EE stosowane było wyłącznie do świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy. Natomiast w odniesieniu do sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju stosowaliśmy oznaczenie „SW”, które od lipca 2021 r. przestaje obowiązywać.

2 zmiana – procedura WSTO_EE w pliku JPK_V7

To oznaczenie będzie obowiązywało od stycznia 2022 roku (za okres lipiec - grudzień 2021 r. stosowane będzie oznaczenie EE). To oznaczenie stosowane będzie do wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość towarów, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju, oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy, na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

3 zmiana – procedura IED w pliku JPK_V7

To oznaczenie będzie stosowane do części ewidencyjnejJPK_V7 przygotowywanej przez podatników, którzy ułatwiają za pomocą interfejsu elektronicznego dokonanie na terytorium UE przez podmiot trzeci – podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE dokonanie następujących transakcji:

  1. wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO), lub
  2. (innej niż WSTO) dostawy towarów na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem (w praktyce będzie to najczęściej dostawa na terytorium państwa członkowskiego, w tym odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju).

Oznaczenie to będą stosować wyłącznie operatorzy interfejsów elektronicznych, którzy jednocześnie nie są zarejestrowani dla celów procedur szczególnych IOSS lub OSS w Polsce lub innym państwie członkowskim lub odpowiadających im regulacjach innych państw członkowskich Unii Europejskiej, dla których miejscem dostawy jest terytorium kraju. W przypadku tego rodzaju podmiotów uznaje się, że operator sam dokonał nabycia i sprzedaży towarów na terytorium Polski i stąd dla celów kontroli oznaczenie IED. Także i to oznaczenie ma obowiązywać od lipca 2021 r.

4 – zmiana JPK_V7 bez oznaczenia MPP

Począwszy od rozliczenia lipca 2021 r. lub III kwartału 2021 r., oznaczenie MPP nie występuje już w części ewidencyjnej JPK_V7 zarówno po stronie sprzedającego, jak i po stronie nabywcy. W konsekwencji nadal w przypadku sprzedaży obowiązkiem jest wystawienie faktury z opisem “metoda podzielonej płatności” – o ile taka konieczność wynika z ustawy o VAT (tj. wtedy, gdy dochodzi do transakcji powyżej 15.000 zł na towarach/usługach z załącznika nr 15 do ustawy). Sprzedawca poza oznaczeniem na fakturze nie musi jednak tych transakcji opisywać procedurą MPP w pliku JPK. Także nabywca nie będzie miał takiej możliwości.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej