Czy istniej możliwość wystawienia faktury do pokwitowania niefiskalnego za usługi parkingowe

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 28 października 2021
Rozliczanie VAT

Podatnik nie ewidencjonuje świadczenia usług parkingowych na kasie rejestrującej. Czy wówczas przepisy ustawy o VAT o wystawianiu faktur do paragonów mają zastosowanie?

Spółka prowadzi parking, który wyposażony jest w samoobsługowy system parkingowy, wydający bilet wjazdowy i potwierdzenie transakcji po uiszczeniu zapłaty. Obsługa odbywa się w automacie płatniczym (kasie automatycznej), gdzie należności pobierane są w bilonie, banknotach oraz w formie bezgotówkowej przy pomocy terminala zainstalowanego w automacie. Po zakończeniu transakcji (opłaceniu biletu parkingowego uprzednio uzyskanego przez klienta przy terminalu wjazdowym na parking), wystawiane są potwierdzenia dokonania transakcji, które noszą nazwę: „pokwitowanie niefiskalne”.

Klienci parkingu zwracają się do spółki z żądaniem wystawienia faktury VAT, z tytułu świadczonych usług parkingowych. Powstała jednak wątpliwość, czy w związku z tym, że w przypadku sprzedaży potwierdzonej paragonem fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon zawiera NIP nabywcy – można wystawić fakturę w opisanej sytuacji.

Dyrektor KIS przypomniał, że w poz. 40 załącznika do rozporządzenia dotyczącego zwolnień z kas fiskalnych - zostały wymienione usługi świadczone przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w:

  • bilonie lub banknotach, lub
  • innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Zatem skoro podatnik nie ewidencjonuje świadczenia usług parkingowych na kasie rejestrującej, to przepisy ustawy o VAT o wystawianiu faktur do paragonów nie mają w takiej sprawie zastosowania.

W konsekwencji spółka, dokumentując wykonanie usług parkingowych, ma prawo do wystawienia na prośbę podatnika (nabywcy) faktury z tytułu wyświadczonej usługi w oparciu o pokwitowanie niefiskalne, pomimo że dokument ten nie będzie zawierać informacji na temat numeru NIP nabywcy usługi.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 września 2021 r., 0111-KDIB3-2.4012.510.2021.2.MGO

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej