Jakie są prawa podatnika podczas kontroli podatkowej

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 29 czerwca 2023
dyrektor

Czy podatnik, który przeoczył odebranie protokołu kontroli podatkowej w sprawie dotyczącej rozliczenia VAT, może jednak przyjść do urzędu, zobaczyć protokół, zrobić zdjęcia itp.?

Odpowiedź na tak postawione na wstępie pytanie brzmi: Tak.

Zapewne chodzi o sytuację, że przesyłka była dwukrotnie awizowana i spełniła się tzw. fikcja doręczenia. W przypadku niepodjęcia pisma (np. decyzji, protokołu kontroli), doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu (chodzi o przechowywanie pisma przez okres 14 dni w placówce pocztowej), zaś pismo pozostawia się w aktach sprawy.

Jednocześnie kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli.

Zgodnie z art. 292 Ordynacji podatkowej – w sprawach nieuregulowanych w VI dziale Ordynacji („Kontrola podatkowa”) stosuje się odpowiednio niektóre przepisy działu IV tej ustawy („Postępowanie podatkowe”).

Takim przepisem, odpowiednio stosowanym, jest m.in. art. 178 Ordynacji. Mówi on, że strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, odpisów oraz sporządzania kopii przy wykorzystaniu własnych przenośnych urządzeń. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania.

Czyli „po zakończeniu postępowania” rozumiane jako „zakończenie kontroli” (odpowiednie stosowanie przepisów).

Czynności opisywane wyżej dokonywane są w lokalu organu podatkowego w obecności pracownika tego organu. Strona może też żądać wydania jej kopii akt sprawy lub uwierzytelnionych odpisów akt sprawy albo uwierzytelnienia kopii akt sprawy. Choć tu akurat stronę obciążają koszty sporządzania odpisów lub kopii.

Czytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej