Aktualny
Zobacz inne wersje:

Czy pożyczka między spółkami powiązanymi może być zwolniona z VAT i PCC?

Dodano: 19 września 2024
Pożyczka między spółkami VAT i PCC

Udzielenie pożyczki między spółkami powiązanymi może przynieść korzyści, ale rodzi też pytania o obowiązki podatkowe. Jakie zasady regulują te transakcje i kiedy można skorzystać ze zwolnienia z VAT oraz PCC? Poznanie odpowiednich przepisów pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów i zabezpieczyć interesy obu stron umowy.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy udzielenie pożyczki przez spółkę z o.o. dla spółki akcyjnej podlega opodatkowaniu VAT;
  • Kiedy pożyczka między spółkami może skorzystać ze zwolnienia z VAT;
  • Czy odpłatna pożyczka objęta VAT jest wyłączona z opodatkowania PCC;
  • Jakie są skutki podatkowe udzielenia nieodpłatnej pożyczki między spółkami;
  • Kiedy pożyczka udzielona przez wspólnika spółce kapitałowej może być zwolniona z podatku PCC.

Problem: Sp. z o.o. zamierza udzielić jednorazowej pożyczki w kwocie 3,5 mln zł spółce akcyjnej. Obie spółki są powiązane osobowo (poprzez właścicieli). Czy w tej sytuacji spółka skorzysta ze zwolnienia od VAT i równocześnie z PCC? 

Rozwiązanie: Udzielenie odpłatnej pożyczki pieniężnej przez spółkę innej spółce, podlega regulacjom ustawy o VAT. Pożyczka będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku. W konsekwencji czynność udzielenia pożyczki objęta przepisami VAT, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (będzie z tego podatku wyłączona).Udzielenie natomiast nieodpłatnej (nieoprocentowanej) pożyczki spółce akcyjnej przez spółkę z o.o., tj.  spółkę niebędącą akcjonariuszem pożyczkobiorcy, będzie powodować obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej od tej transakcji.

Pożyczki na gruncie VAT 

Na gruncie VAT przyjmuje się, że czynności podatników polegające na udzieleniu pożyczki pieniężnej, oprocentowanej, stanowią odpłatne świadczenie usług. Podlegają więc opodatkowaniu VAT. Zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę (art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT).

Skutki dla podatnika

Jeżeli zatem sp. z o.o. udzieliła spółce akcyjnej pożyczki w kwocie 3,5 mln zł za wynagrodzeniem, to czynność ta podlegać będzie VAT jako czynność zwolniona przedmiotowo od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Udzielenie pożyczki a PCC

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Tym samym udzielenie odpłatnej pożyczki przez spółkę z o.o., podlegającej uregulowaniu wynikającym z ustawy o VAT (zwolnionej z tego podatku) wyłączone jest z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jeżeli natomiast pożyczka, udzielona przez spółkę z o.o. miała charakter nieodpłatny, to względem tej pożyczki nie będą w ogóle stosowane regulacje ustawy o VAT (zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Zasadniczo bowiem czynności nieodpłatne nie są czynnościami objętymi VAT. Z tej przyczyny w odniesieniu do pożyczki zastosowanie znajdą regulacje ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Obowiązek zapłaty podatku ciąży na otrzymującym pożyczkę. Stawka podatku wynosi 0,5% kwoty pożyczki.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje zwolnienia od tego podatku. Zauważmy, że na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku m.in. pożyczkę udzieloną przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie wskazano, że pożyczkodawca jest akcjonariuszem spółki akcyjnej. Wiemy tylko, że spółki są powiązane ze sobą przez osobę wspólnika. W rezultacie, spółka akcyjna, która otrzyma od innej spółki nieodpłatną (nieoprocentowaną) pożyczkę, zobowiązana będzie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Autor:

Jolanta Kica

doradca podatkowy, radca prawny

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej