Zobacz, czy można odliczyć VAT z tytułu nabycia usług organizacji wyjazdu integracyjnego dla współpracowników

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 14 lutego 2024
prezes - brawa dla prezesa

Organy skarbowe uznają, że podatnicy ponoszący wydatki na organizację imprez integracyjnych dla współpracowników, nie mogą od nich odliczać VAT z uwagi na brak związku pomiędzy ich poniesieniem a czynnościami opodatkowanymi.

Do Dyrektora KIS zwróciła się firma, która prowadzi działalność w biurach zlokalizowanych w kilku miastach Polski, korzystająca z pracy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak również podwykonawców, tj. osób wykonujących pracę na podstawie umowy współpracy (tzw. b2b) oraz osób współpracujących na podstawie umowy zlecenia (współpracownicy).

Współpracownicy są stałym elementem zespołu, uczestnicząc w projektach realizowanych przez firmę na podobnej zasadzie jak pracownicy. Przyjęty w Spółce model organizacji pracy jest powszechnie występujący w branży IT i niejako "wymuszony przez rynek".

Wyjazd integracyjny dla współpracowników

Spółka podejmuje różne starania mające na celu integrację zespołów, zapoznanie nowych członków zespołu z pozostałymi pracownikami i współpracownikami oraz zacieśnienie już istniejących więzi pomiędzy pracownikami i współpracownikami. Jednym z takich kroków była organizacja kilkudniowego, zagranicznego wyjazdu integracyjnego. Uczestnikami wyjazdu byli pracownicy oraz współpracownicy, którzy wyrazili chęć uczestnictwa.

Dodatkowo w wyjeździe uczestniczyły również osoby zatrudnione lub współpracujące z zagranicznymi spółkami z grupy.

Wyjazd miał na celu m.in.:

- zintegrowanie pracowników oraz współpracowników pracujących na wspólnych projektach, którzy niejednokrotnie nie mają okazji osobistego spotkania i bliższego poznania,

- zintegrowanie pracowników oraz współpracowników pracujących na różnych projektach, którzy mogą ze sobą współpracować na wspólnych projektach w przyszłości,

- umożliwienie wymiany wiedzy oraz doświadczeń z pracy,

- zakomunikowanie przez zarząd wyników oraz wizji i strategii na najbliższe kwartały,

- umożliwienie nowym pracownikom oraz współpracownikom zapoznanie się z resztą zespołu i zbudowanie silnych więzi interpersonalnych, w celu podniesienia jakości komunikacji.

Wyjazd zorganizowany został przez zewnętrzną firmę świadczącą profesjonalne usługi w zakresie organizacji wyjazdów i eventów integracyjno-szkoleniowych dla firm. Spółkę obciążono fakturami (faktury zaliczkowe oraz faktura końcowa) za kompleksową organizację wyjazdu z wykazanym podatkiem VAT w stawce 23%.

Na koszt wyjazdu składał się w szczególności koszt przejazdów i przelotu, zakwaterowania w hotelu, wyżywienia, organizacji imprez integracyjnych (gry zespołowej), wycieczek, fotografa, DJ'a, ubezpieczenia, oprawy graficznej, prowizji dla usługodawcy.

Z ostrożności nie odliczono podatku naliczonego wykazanego na fakturach z tytułu nabycia kompleksowej usługi organizacji wyjazdu integracyjnego w części dotyczącej współpracowników i stąd podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację podatkową w tym zakresie. Doprecyzowując opisu stanu faktycznego – wskazano że nabyta usługa organizacji wyjazdu integracyjnego nie jest usługą rozliczaną w oparciu o szczególną procedurę VAT marża, o której mowa w art. 119 ustawy o VAT.

Okiem fiskusa
Dyrektor KIS wyjaśnił jednak, że „(…) Świadczenie polegające na zakupie od firmy zewnętrznej kompleksowej usługi organizacji imprezy integracyjnej, na którą składają się m.in. koszt przejazdów i przelotu, zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie, fotograf, DJ, zespołowe gry sportowe, organizacja zespołowej gry integracyjnej w terenie, karaoke dla uczestników przedsięwzięcia tj. dla państwa współpracowników nie jest związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez państwa, a jedynie służy celom osobistym, prywatnym uczestników. Wszystkie nabywane przez spółkę i oferowane współpracownikom świadczenia mają charakter rozrywkowy, turystyczny. Trudno dopatrzyć się w nabywanych świadczeniach celu związanego z państwa działalnością gospodarczą. Po pierwsze impreza odbywa się poza Polską, co wymaga poniesienia kosztów przelotu, hotelu i zakwaterowania. Ponadto czas spędzony w miejscu, w którym spółka przeprowadzała spotkanie został przez spółkę współpracownikom wypełniony typowo turystycznymi atrakcjami w postaci wycieczek, robienia zdjęć przez fotografa, organizowania gier zespołowych. Wszystkie te świadczenia mają charakter typowo rozrywkowy. Trudno je uznać za czynności związane z prowadzoną przez państwa działalnością gospodarczą. Okoliczność przeprowadzenia spotkania, na którym wymienicie państwo wiedzę oraz doświadczenia z pracy nad projektami spółki w gronie Współpracowników nie jest wystarczające do uznania świadczonych usług za związane z działalnością gospodarczą w stopniu dającym prawo do odliczenia podatku VAT. Współpracownicy to m.in. państwa podwykonawcy czyli zupełnie odrębne podmioty, z którymi możecie państwo zawierać transakcje gospodarcze. Podejmując decyzje podwykonawcy muszą głównie brać pod uwagę własny interes gospodarczy i to, że państwo zorganizujecie spotkanie w formie opisanej we wniosku nie będzie decydujące o podpisaniu z państwem umowy o współpracy. Tym samym podpisane umowy wyznaczają zakres prac w danym projekcie, który osoby te muszą wykonać, za co otrzymują wynagrodzenie. 

Zatem, w naszej ocenie zakres czynności wykonywanych przez państwa współpracowników uwarunkowany podpisaną umową bez względu na zintegrowanie się z pozostałymi członkami zespołu czy też zarządu nie będzie związany nawet pośrednio z obrotem spółki. W przedstawionych okolicznościach, interes prywatny tj. rozrywka udzielona Współpracownikom w postaci wycieczki zagranicznej przeważa nad celami, które w państwa opinii związane są z państwa działalnością gospodarczą. Rozrywka, którą państwo oferowaliście współpracownikom nawet w sytuacji gdy współpracownicy oczekiwaliby tego od państwa ze względu na poprawę relacji biznesowych nie służy ściśle celom prowadzonej przez państwa działalności gospodarczej w zakresie pozwalającym na odliczenie VAT, nie jest konieczna do świadczenia przez państwa usług projektowania, tworzenia i ulepszania programów komputerowych i innych usług, które są przedmiotem państwa działalności. Zatem nie można uznać, że ww. wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania państwa przedsiębiorstwa oraz mają związek przyczynowo-skutkowy choćby pośredni pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu oraz nie wiążą się bezpośrednio z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez państwa. W tym przypadku zorganizowana wycieczka ma charakter turystyczny przede wszystkim związany z wypoczynkiem, spędzeniem wolnego czasu.

W konsekwencji nie będzie państwu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z nabyciem kompleksowej usługi organizacji imprezy integracyjnej, na którą składają się m.in. koszt przejazdów i przelotu, zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie, fotograf, DJ, zespołowe gry sportowe, organizacja zespołowej gry integracyjnej w terenie, karaoke, w którym uczestniczyć będą państwa współpracownicy z uwagi na brak związku (nawet pośredniego) pomiędzy ich poniesieniem a państwa czynnościami opodatkowanymi.

Tym samym państwa stanowisko należy uznać za nieprawidłowe w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z nabyciem kompleksowej usługi organizacji imprezy integracyjnej, w którym uczestniczyć będą państwa współpracownicy”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 22 grudnia 2022 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.436.2022.2.KP

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej