Praktyczne zasady wdrażania i funkcjonowania CN w zakresie identyfikacji towarów oraz PKWiU z 2015 roku w zakresie usług

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

Dodano: 30 czerwca 2020
% z wykresem w tle

Z dniem 1 lipca 2020 r. zmianie uległ sposób identyfikacji towarów i usług poprzez zastąpienie PKWiU z 2008 roku w odniesieniu do towarów, unijną Nomenklaturą Scaloną (CN) i PKWIU 2015 w odniesieniu do usług.

Definicja nomenklatury scalonej

Nomenklatura scalona jest usystematyzowanym wykazem towarów Unii Europejskiej dostępnym na stronie internetowej MF funkcjonującym od dawna w ramach taryfy celnej i podatku akcyzowym.

(https://ext-isztar4.mf.gov.pl/taryfa_celna/CalculateComplex?lang=PL&date=20200605)

 

Zmiany po wprowadzeniu nowych zasad identyfikacji towarów i usług CN i PKWiU 2015

Każda jednostka gospodarcza będąca podatnikiem VAT dokonująca sprzedaży towarów i usług jest zobowiązania do stosowania właściwych stawek VAT. Obecnie podstawową stawką podatku VAT jest stawka 23%. Istnieją także zwolnienia z VAT oraz stawki obniżone 0% (eksport, WDT), 5 % i 8%.

Celem prawidłowego przypisania stawki należy zweryfikować zastosowanie właściwej wartości VAT poprzez sprawdzenie załącznika numer 10 do ustawy o VAT w zakresie stosowania stawki 5 % i załącznika numer 3 w zakresie stosowania stawki 8%. Dopiero jeśli nie znajdziemy sprzedawanego towaru lub usługi w CN lub PKWiU przypisanych do obniżonych stawek zastosujemy stawkę podstawową o której wspominaliśmy, czyli 23%

Niezbędne działania:

  1. Ustalenie numeru CN i PKWiU 2015 – zawsze będzie to łatwiejszy proces, jeśli posiadamy starą numerację PKWiU 2008, ustalamy wtedy klucz powiązań pomiędzy PKWIU 2008 a nowymi klasyfikacjami. GUS udostępniła taki klucz powiązań.
  2. Jeśli nie mamy starego PKWIU (2008), korzystamy z opisu klasyfikacji, aby przypisać prawidłowy numer CN lub PKWiU (2015)

Przykładowe zmiany dotyczące opodatkowania stawką 5%

Unijna Nomenklatura Scalona powoduje uproszczenie matrycy stawek w taki sposób, aby system stał się prostszy w stosowaniu oraz bardziej przejrzysty.

Dodatkową wartością tego systemu są takie same zasady identyfikacji towarów dla wszystkich krajów unii europejskiej. Z krajowego PKWiU (2008) przeszliśmy na system unijny (CN). Podstawowa zasada ujednolicenie stawek VAT w odniesieniu do tych samych grup produktów przy zastosowaniu zasady równania w dół do niższej stawki występującej w danej grupie.

Przykłady obniżenia stawek do 5% od 1 lipca 2020 r.

  • Pieczywo każdego rodzaju do 5% (przed 1 lipca stosowano trzy stawki 5%, 8%, 23%)
  • Wyroby ciastkarskie do 5% (przed 1 lipca stosowano dwie stawki 8%, 23%),
  • Artykuły higieniczne do 5 % (przed 1 lipca stawka 8%)
  • Produkty dla niemowląt i dzieci – żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe do 5% (przed 1 lipca stawka 8%).

Od 1 lipca 2020 r. wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką w wysokości 5% zawiera 24 pozycje.

Podwyższenie stawki z 8% na 23%

Podwyższenie stawki:

  1. Drewno opałowe do 23% - (przed 1 lipca stawka 8%),
  2. Lód używany do celów spożywczych i chłodniczych do 23 % - (przed 1 lipca stawka 8%),
  3. Homary, ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (takie jak kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże ślimaki) oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru, jak również sprzedawane w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są w/w produktu do 23 % - (przed 1 lipca stawka 8%).

Od dnia 1 lipca 2020 r. wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką w wysokości 8% zawiera 73 pozycje.

Jakie czynności należy wykonać przed 1 lipca 2020r. celem sprzedaży towarów i usług z właściwą stawką VAT

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy sprzedawane przez nas towary maja taką samą stawkę VAT, jak była przypisana przed 01 lipcem 2020r., czy też uległa ona zmianie, ponieważ musimy prawidłowo zakwalifikować towary według nowych zasad zgodnie z nomenklaturą CN, co wiążę się z dodatkowym obowiązkiem polegającym na wprowadzeniu do kas fiskalnych i systemów magazynowych zmian stawek w VAT.

Stosowane w praktyce zmiany w kasach fiskalnych, polegają na przypisaniu towarów z właściwą stawką VAT zgodną z nomenklaturą CN np. zmiana w odniesieniu do chleba ujednolicenie stawki 5%, usunięcie stawek 8% i 23%.

Fizycznie należy przypisać na nowo stawki VAT w odniesieniu do towarów, których stawka VAT uległa zmianie poprzez przypisanie oznaczenia literowego od A do G.

  • litera A – stawka 23%,
  • litera B – stawka 8%,
  • litera C – stawka 5%,
  • litera D – stawka 0%,
  • litera E – zwolnienie od podatku
  • litera F i G - pozostałe stawki VAT w tym zero techniczne.

Takiej samej żmudnej czynności należy dokonać w odniesieniu do programu magazynowego, poprzez przypisanie nowych stawek na dzień 1 lipca 2020 r. Musimy także zweryfikować dane odnośnie do stawek VAT w innych dokumentach takich jak umowy, katalogi, gdzie widniała nie obowiązująca już na dzień 01 lipca 2020r. stawka VAT.

Tymi czynnościami zajmą się inne działy: prawny, administracja i marketing.

 Co zrobić, jeśli jednak nie mamy pewności, czy konkretny towar czy usługa jest sklasyfikowany pod daną pozycją CN lub PKWiU (2015) możemy skorzystać z prawa wystąpienia z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji skarbowej (WIS).

Celem wystąpienia o WIS jest zapewnienie podatnikowi ochrony i umożliwienie prawidłowego przyporządkowania stawki podatku od towarów i usług. Organ podatkowy nie może kwestionować wysokości stawki VAT zastosowanej przez podatnika w oparciu o uzyskany WIS.

Jeśli chcemy otrzymać wiążącą informację stawkową (WIS) należy złożyć wniosek (formularz WIS-W):

  • osobiści,
  • za pośrednictwem poczty, do Krajowej Informacji Skarbowej na adres Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko – Biała,
  • elektronicznej platformy http://epuap.gov.pl/wsp/portal/.

Księgowi powinni poinformować w ramach profesjonalnej obsługi swoich klientów o nowych obowiązkach, z których należy się wywiązać na 1 lipca 2020 r.

 

Autor:

Barbara Dąbrowska

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

absolwentka studiów MBA, dyrektor ds. finansów i compliance w firmie consultingowej, manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej