Jak obliczyć próg 200.000 zł na potrzeby zwolnienia podmiotowego, jeśli wynagrodzeniem jest prowizja

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 2 lutego 2022
3f37b52d61752b2801c61772992138cb5336185e-xlarge

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS rozpatrywał interesujący przypadek odnoszący się do warunków zachowania zwolnienia podmiotowego. Podatnik zajmuje się projektowaniem wnętrz nieruchomości - głównie domów i mieszkań, przy czym korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT.

Podatnik otrzymuje przy tym wynagrodzenie prowizyjne. Chodzi tu o określony w umowie ze sklepem procent wynagrodzenia od wartości zakupów dokonanych przez klienta we wskazanym przez podatnika sklepie lub określony w umowie z wykonawcą (np. stolarz, ekipa wykończeniowa) procent wynagrodzenia od wartości usług realizowanych przez wykonawcę.

Podatnik wyjaśnił tez dodatkowo, że nie odsprzedaje towarów, ani nie świadczy usług doradczych. Co najistotniejsze, obrót z tytułu świadczonych usług i otrzymywanych wynagrodzeń w postaci prowizji nie osiągnie kwoty 200.000 zł.

W istocie podatnik jedynie podaje klientowi korzystającemu z jego usług w zakresie projektowania wnętrz dane identyfikacyjne oraz kontaktowe do sklepu, w którym możliwe jest nabycie towarów, które zostały wykorzystane w projekcie wnętrza lub dane identyfikacyjne oraz kontaktowe do wykonawców zajmujących się realizacją rozwiązań projektowych.

Jeśli klient z polecenia podatnika dokonywałby zakupów w sklepie, w którym możliwe jest nabycie towarów, które zostały wykorzystane w projekcie wnętrza lub korzystałby z usług wykonawców zajmujących się realizacją rozwiązań projektowych, to podatnik otrzymywałby prowizję od wartości zakupionych towarów czy usług.

Organ przychylił się do stanowiska podatnika, że w grę wchodzi zwolnienie podmiotowe z VAT.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 17 grudnia 2021 r., 0111-KDIB3-1.4012.815.2021.2.WN

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej