Aktualny

Zmiany 2025: Będą zmiany w rozliczaniu opakowań zwrotnych

Dodano: 21 sierpnia 2024
acd0e63a30de83893d96d43a33b4a95b286a4b16-xlarge

Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać system kaucyjny. Ma on przyczynić się do wzrostu poziomu selektywnego zbierania i ponownego wykorzystania opakowań zwrotnych. Tego rodzaju nowelizacje pociągają za sobą zmiany w opodatkowaniu VAT opakowań, które nie zostaną zwrócone.

Konsekwencja zmian – zmiana opodatkowania VAT

Wejście w życie nowych uregulowań w zakresie systemu kaucyjnego wymusza zmiany w przedmiocie opodatkowania VAT, który związany jest z opakowaniami niezwróconymi. Do jego istotnych elementów zaliczyć należy objęcie wszystkich opakowań w systemie kaucyjnym odpowiednim oznakowaniem. Jego wzór oznaczać będzie funkcjonowanie opakowania w tym systemie oraz określał będzie wysokość kaucji.

Maksymalna wysokość została w ustawie opakowaniowej określona na 2 zł. Jej stawka zostanie ustalona w drodze rozporządzenia będącego wynikiem porozumienia ministrów klimatu, finansów i gospodarki. Jej poziom zachęcać ma do korzystania przez konsumentów z systemu kaucyjnego a z drugiej strony nie powinien on przewyższać poziomu społecznej akceptowalności.

Zgodnie z art. 92 dyrektywy 2006/112/WE/Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w przypadku opakowań zwrotnych, państwa członkowskie mogą przyjąć jeden poniższych środków:

- wyłączyć je z podstawy opodatkowania, podejmując niezbędne środki w celu skorygowania tej podstawy, jeżeli opakowania nie zostaną zwrócone,
- włączyć je do podstawy opodatkowania, podejmując niezbędne środki w celu skorygowania tej podstawy, jeśli nie nastąpi zwrot opakowań.

Zapamiętaj! Polski ustawodawca zdecydował się wprowadzić od roku 2025 pierwsze rozwiązanie.

Oznacza to, że powstanie konieczność korygowania podstawy opodatkowania, w przypadku, gdy kaucjonowane opakowanie zwrotne którego wartość wejdzie do podstawy opodatkowania nie zostanie zwrócone w przepisanym terminie.

Na jej podstawie nowelizacji ustawy o opakowaniach zwrotnych, stanie się możliwe zwrócenie opakowania kaucyjnego bez obowiązku okazywania przez konsumenta paragonu będącego dowodem zakupu. Punkt przyjęcia opakowań dokonywać ma zwrotu pobranej kaucji, poprzez zweryfikowanie, czy dane opakowanie wielokrotnego wykorzystania mieści się w systemie kaucyjnym. Zwrot będzie mógł zostać dokonany w placówce handlowej o powierzchni min. 200 m2 , a w mniejszej – o ile dobrowolnie przystąpi ona do systemu kaucyjnego.

Obszerne omówienie tych zmian i ich wpływ na rozliczanie VAT, znajdziesz w najnowszym – 226 numerze magazynu (oczywiście także w wersji elektronicznej).  

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej