Praktyczne skutki braku akceptacji przez sprzedawcę noty korygującej niepoprawny NIP

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 21 lutego 2022
niepoprawny NIP

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji fiskus analizował kwestię prawa do odliczenia VAT w sytuacji braku akceptacji noty korygującej z uwagi na niepoprawny NIP nabywcy. Sprawdź, czy w takim przypadku można odliczać VAT.

W analizowanej sprawie spółka X będąca oddziałem większej firmy jako czynny podatnik VAT świadczy na terenie Polski usługi budowlane. Za wykonane usługi wystawia faktury z podstawową stawką VAT dla polskiego podatnika.

W ramach rejestracji oddział posiada jeden NIP dla celów CIT i PIT oraz drugi NIP jako płatnik PIT i składek ZUS. NIP do celów PIT i ZUS jest uwidoczniony w odpisie KRS oddziału.

Nabycie usług leasingowych – niepoprawny NIP

Oddział dokonuje zakupu usług leasingowych. Usługi te są niezbędne do świadczenia usług opodatkowanych w Polsce. Firma leasingowa w trakcie podpisywania umowy leasingowej jak i na fakturach użyła NIP oddziału uwidocznionego w KRS.

Pomimo monitów ze strony oddziału, firma leasingowa nie zgadza się ze zmianą NIP na umowie jak i na fakturze. W ramach czynności korygujących oddział wysłał do firmy leasingowej notę korygującą do każdej faktury, w którym użyto niepoprawnego NIP.

Nota koryguje NIP na poprawny, czyli ten, który uwidoczniony jest na białej liście. Firma leasingowa nie odesłała do oddziału podpisanej noty korygującej.

Stąd powstała wątpliwość, czy pomimo braku otrzymania potwierdzonej noty korygującej, oddział może odliczyć VAT w deklaracji JPK VAT?

Organ podatkowy wyjaśnił, że w sytuacji, gdy nabywca otrzymał fakturę zawierającą błędy w elementach nazwy sprzedawcy lub nabywcy albo oznaczenia towaru lub usługi, może je skorygować notą korygującą. Przy czym przez wystawienie noty korygującej nie można zmienić podmiotu umowy sprzedaży.

W przypadku, gdy błędne są wszystkie dane nabywcy towaru lub usługi wskazane na fakturze, nie jest dopuszczalne jej korygowanie przez nabywcę notą korygującą. Jedynym sposobem naprawienia tego typu błędu jest wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę.

Korekta niepoprawnego NIP

Skoro w wystawionych fakturach przez firmę leasingową wskazano niepoprawny NIP, to w tym przypadku dopuszczalne jest skorygowanie takiej wadliwości faktur za pomocą wystawionych not korygujących.

W związku z tym, że nota korygująca, która koryguje niepoprawny NIP, który nie ma wpływu na wartość dokonanej transakcji, brak akceptacji noty nie skutkuje brakiem możliwości odliczenia podatku VAT z faktury pierwotnej zawierającej niepoprawny NIP nabywcy.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT uzależnione jest nie tylko od spełnienia warunków wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy, ale również od niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Jednocześnie wskazany art. 88 ustawy nie przewiduje braku prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury zawierającej niepoprawny NIP nabywcy (w sytuacji, gdy faktura odzwierciedla prawdziwe zdarzenie gospodarcze i spółka nabyła przedmiotowe usługi leasingu).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 stycznia 2022 r., 0113-KDIPT1-3.4012.901.2021.1.MWJ

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
niepoprawny nip

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej