Czy otrzymanie prezentów od podatnika z innego państwa członkowskiego wykazać jako WNT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 4 września 2023
bombki i prezent

Opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem. Jeśli zaś transakcja ma charakter nieodpłatny (np. darowizna, prezent), zatem z warunków transakcji przedstawionych wynika, że od początku jej realizacji wiadomym jest, że brak jest obowiązku jej zapłaty, czyli uiszczenia wynagrodzenia za nabyty towar – nie dojdzie do WNT.

Przypomnijmy też generalną regułę, że opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem.

Jak wskazał przykładowo dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w zachowującej aktualność interpretacji z 19 września 2011 r., IPPP3/443-870/11-2/LK, „(…) Aby daną czynność można było uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów konieczne jest spełnienie łącznie poniższych warunków:

1. musi nastąpić nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel tymi towarami,

2. towary te w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz,

3. transakcja musi odbywać się za wynagrodzeniem tj. musi mieć charakter odpłatny”.

Również przy ewentualnym kolejnym przekazaniu takich gratisów, upominków przez polską firmę (np. pracownikom czy kontrahentom) nie trzeba nawet oceniać kwestii tzw. limitów wartości prezentu.

Otrzymanie prezentów od podatnika z innego państwa 

Nieodpłatne przekazanie towarów jest bowiem opodatkowane wtedy, gdy przy nabyciu takich towarów podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast jeśli towary zostały nabyte w sposób bezpłatny od podatników z UE, w związku z czym podatnik nie miał prawa do odliczenia przy nabyciu tych towarów, to nieodpłatne przekazanie towarów nie podlega opodatkowaniu VAT.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej