Brak opodatkowania VAT wywozu towarów z kraju do magazynu zlokalizowanego na terytorium państwa trzeciego

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 16 lipca 2021
4d3646f79a207435b9eeae9b48816cb4cea6915f-xlarge

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS potwierdził prawidłowość stanowiska podatnika, iż pomimo że towar (produkty gotowe) będzie wywożony z Polski poza terytorium Unii Europejskiej, analizowana transakcja nie będzie stanowić eksportu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 ustawy. W tym konkretnym przypadku wywóz taki nie będzie następował w wyniku przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Zatem przemieszczenie towarów dokonywane przez spółkę z Polski poza terytorium UE nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Mimo przemieszczenia towarów, cały czas będą one własnością polskiego podatnika. Takie przemieszczenie towarów jest wyłącznie przemieszczeniem wewnętrznym, tj. dokonywanym w ramach przedsiębiorstwa spółki, któremu nie towarzyszy jeszcze transakcja sprzedaży. Bez znaczenia pozostanie przy tym fakt, że nastąpi wywóz towarów z terytorium kraju poza UE potwierdzony zgodnie z odrębnymi przepisami celnymi.

Nadto organ podatkowy potwierdził prawo do odliczenia. Skoro bowiem nabywane w Polsce towary i usługi będą wykorzystywane do produkcji produktów gotowych, sprzedawanych już poza terytorium kraju (w USA) i jednocześnie, gdyby sprzedaż towarów poza terytorium kraju (tj. poza terytorium UE) podlegała opodatkowaniu na terytorium Polski, to nie korzystałaby ze zwolnienia z opodatkowania, lecz byłaby opodatkowana wg podstawowej stawki podatku i wnioskodawca będzie posiadał dokumenty, z których będzie wynikać związek odliczonego podatku z dostawami towarów (produktów gotowych) poza terytorium kraju – podatnik będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem na terytorium kraju towarów i usług służących do wytworzenia produktów gotowych, na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT. Warto zresztą zauważyć, że w odniesieniu do eksportu brak jest analogicznego rozwiązania jak „nietransakcyjna WDT”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 11 maja 2021 r.,0114-KDIP1-2.4012.53.2021.2.RM

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 221

Doradca VAT, Nr 221
Dostępny w wersji elektronicznej