Jak rozliczać zakup biletów lotniczych dla pracowników odbywających podróże służbowe

Tomasz Burchard

Autor: Tomasz Burchard

Dodano: 28 kwietnia 2023
samolot

Spółka zakupuje bilety lotnicze za pośrednictwem portalu internetowego u pośrednika GotoGate (szwedzka firma) i występują 3 różne sytuacje:
1) Faktura od GotoGate na trasie Polska – Litwa za bilety lotnicze (brak dodatkowej opłaty za pośrednictwo w sprzedaży biletów). Czy w tym przypadku spółka nie rozlicza VAT ani naliczonego/ani należnego?
2) Faktura od GotoGate na trasie Polska – Litwa za bilety lotnicze oraz usługę pośrednictwa w sprzedaży biletów. Czy w tym przypadku spółka rozpoznaje import usług, ale tylko od wartości usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów ze stawką 23%?
3) Faktura od GotoGate na trasie Warszawa-Szczecin tylko za bilety lotnicze. Czy w tym przypadku spółka rozpoznaje import usług od wartości zakupionych biletów ze stawką 8%?

Odpowiedź: W przypadku świadczenia środkami transportu morskiego lub lotniczego usług międzynarodowego transportu osób, miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju.

Zakup biletów bez usługi pośrednictwa

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zakupem biletu na trasie Polska – Litwa. Co bardzo istotne spółka nie dokonuje zakupu usługi pośrednictwa. Zgodnie z § 3 ust.1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług, w przypadku świadczenia środkami transportu morskiego lub lotniczego, usług międzynarodowego transportu osób, miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju.

Regulacja ta nie narusza przepisów obowiązujących w innych państwach UE. Przypomnijmy, iż w przypadku transportu międzynarodowego Przepis ust. 1 nie narusza przepisów obowiązujących w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej ( patrz § 3 ust. 2 ww. rozporządzenia).

W konsekwencji w przypadku usług transportu międzynarodowego osób zobowiązanym do zapłaty jest podmiot, który te usługi wykonał. W naszym przypadku zakup nastąpił od podmiotu, który nie pobrał prowizji. Tym samym sam zakup biletów nie rodzi po stronie spółki żadnych konsekwencji.

Zakup biletów z usługą pośrednictwa

W drugim przypadku poza usługą transportową dochodzi do zakupu usługi transportowej i usługi pośrednictwa. Tym samym mamy tutaj do czynienia z dwoma usługami. Jak to wykazaliśmy powyżej, usługa transportu lotniczego międzynarodowego nie jest importem usług.

Przypomnijmy, iż w przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n. Stosownie do treści ust. 2 artykułu 17, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. W związku w tym w naszej sytuacji usługa pośrednictwa to usługa to import usług, który musi zostać rozliczany przez spółkę.

Zakup usługi w transporcie krajowym

W ostatnim trzecim przypadku mamy do czynienia z transportem krajowym . Tym samym transport ten winien być opodatkowany w Polsce. W naszym przypadku zakup dokonany był u pośrednika. Czyli jeśli transport nie został opodatkowany to Spółka winna rozpoznać import usług.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT- przez import usług należy rozumieć świadczenie usług, z tytułu wykonania, których podatnikiem jest usługobiorca. Natomiast jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikiem jest podmiot nabywający usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)    usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, (a w przypadku usług związanych z nieruchomością, jeżeli podatnik nie jest zarejestrowany w kraju dla potrzeb VAT),

b)    usługobiorcą jest:

– w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT  (zasada miejsce świadczenia według miejsca siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy) - podatnik wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą lub osoba prawna niebędąca podatnikiem zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania,

– w pozostałych przypadkach – podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania.

Tym samym w naszym przypadku spółka powinna opodatkować transport według stawki 8% w Polsce.

Autor:

Tomasz Burchard

Tomasz Burchard

Autor: Tomasz Burchard

doradca podatkowy

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej