Uwaga! Będzie nowy wzór deklaracji VAT-14

Dodano: 13 marca 2023
deklaracje , dokumenty

Resort finansów zaprezentował projekt rozporządzenia w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 103 ust. 5a ustawy o VAT. Chodzi o deklarację VAT-14. N owy wzór będzie mógł być stosowany począwszy od rozliczenia za czerwiec 2023 roku.

Konieczność zmiany dotychczasowego wzoru deklaracji VAT-14, wynika ze zmian wprowadzanymi ustawą z 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, w zakresie tzw. pakietu paliwowego.

Zgodnie z dodanym ww. ustawą zmieniającą art. 103 ust. 5ac ustawy o VAT w przypadku gdy 5 dniowy termin płatności podatku z tytułu WN paliw, określony zgodnie z ust. 5a przypadnie na dzień wcześniejszy niż dzień wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, dokumentującej dokonanie dostawy towarów będących przedmiotem WN – termin ten upływa w dniu następującym po dniu wystawienia tej faktury, nie później jednak niż 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy towarów będących przedmiotem WN.

Powyższe oznacza, że we wszystkich przypadkach, w których termin płatności VAT określony zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 103 ust. 5a ustawy o VAT przypadnie przed powstaniem obowiązku podatkowego, termin płatności zostanie przesunięty odpowiednio na dzień następujący po dniu powstania obowiązku podatkowego.


Zmiany w pakiecie paliwowym

Zmiany w pakiecie paliwowym wprowadziły zatem różne terminy zapłaty podatku w zależności od tego czy i kiedy wystawiono fakturę. Obecny wzór deklaracji VAT-14 nie zawiera informacji o dacie wystawienia faktury. Powoduje to, że w przypadku wpłaty dokonanej po upływie 5 dni od daty transakcji, system ZEFIR 2 automatycznie nalicza odsetki za zwłokę, które nie zawsze są należne. Brak informacji o dacie wystawienia faktury może utrudniać organom ustalenie prawidłowego terminu płatności dla poszczególnych transakcji wykazanych w tej deklaracji.


W niektórych przypadkach konieczna jest ręczna weryfikacja i wyjaśnianie z podatnikami czy wpłaty podatku następowały w terminie. W celu lepszego zautomatyzowania procesu obliczania i poboru podatku, zasadne jest zatem dokonanie zmian we wzorze deklaracji VAT-14 (w tym również w stanowiącym jego integralną część załączniku VAT-14/A) i dodanie daty wystawienia faktury dla poszczególnych transakcji.


Dodatkowo z dniem 13 lutego 2023 r., na mocy ww. ustawy z 9 grudnia 2021 r., uchylony został obowiązujący w zakresie tzw. pakietu paliwowego art. 103 ust. 5b ustawy o VAT. W związku z tym należało ze wzoru deklaracji VAT-14 usunąć odwołania do tego przepisu. Dokonanie zmian we wzorze deklaracji VAT-14 wymaga zatem wydania nowego rozporządzenia.


Nowy wzór deklaracji VAT-14 (wersja 4)

Nowy wzór deklaracji VAT-14(wersja 4), został oparty na dotychczasowym wzorze określonym na podstawie ww. rozporządzenia. Zasadnicza zmiana polega na dodaniu w sekcji b załącznika VAT-14/A po kolumnie f „Data transakcji” kolumny g w nowym brzmieniu „Data wystawienia faktury (dzień-miesiąc-rok)”. W konsekwencji powyższego w objaśnieniach do załącznika VAT-14/A w pkt 2) dodano objaśnienia do utworzonej kolumny g, zgodnie z którymi w kolumnie g należy wpisać datę wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, dokumentującej dokonanie dostawy towarów będących przedmiotem WN.

Zapamiętaj! W przypadku nieposiadania informacji o dacie wystawienia faktury, kolumny g nie wypełnia się.

Ponadto w załączniku VAT-14/A i objaśnieniach do niego dokonano zmian dostosowawczych spowodowanych dodaniem kolumny g w nowym brzmieniu, polegających na zmianie oznaczeń literowych. Jednocześnie w objaśnieniach do deklaracji dodano odwołanie do art. 103 ust. 5ac ustawy o VAT oraz usunięto odwołania do uchylanego art. 103 ust. 5b tej ustawy. Ponadto we wzorze VAT-14 uaktualniono publikatory przywołanych ustaw i zmieniono treść pouczenia.

Rozwiązania dotyczące grup VAT

Od 1 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy wprowadzające nowe rozwiązania dotyczące grup VAT. Przyjęte rozwiązania przewidują, że zobowiązanym z tytułu należności pieniężnej wynikającej z deklaracji lub zeznania złożonych przez grupę VAT jest również członek grupy VAT. Jednakże stosowanie egzekucji administracyjnej do należności pieniężnych dot. grupy VAT uzależnione zostało od zamieszczenia w deklaracji lub zeznaniu pouczenia, że stanowią one podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego odpowiednio również na członka grupy VAT.W związku z tym konieczne jest także dostosowanie pouczenia zawartego we wzorze deklaracji VAT-14.

Różnica między dotychczasowym, a projektowanym rozporządzeniem ma zatem charakter głównie techniczny i polega na zmianie wzoru deklaracji VAT-14. Wejście w życie rozporządzenia zostało określone na dzień 1 czerwca 2023 r. Jednocześnie, ponieważ realizacja zmiany w zakresie nowego wzoru deklaracji VAT-14 i jej wdrożenie w środowisku produkcyjnym systemu ZEFIR 2, będzie możliwe w czerwcu 2023 roku – w rozporządzeniu umieszczono również zapis, zgodnie z którym do okresów rozliczeniowych przypadających przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe (VAT 14 w wersji 3). Oznacza to, że nowy wzór VAT-14 (w wersji 4), będzie mógł być stosowany począwszy od rozliczenia za czerwiec 2023 roku.

Słowa kluczowe:
vat-14zmiany w VAT

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej