Od 1 kwietnia droższa żywność – to skutki wygaszenia przepisów antyinflacyjnych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 6 marca 2024
0f0d5c7b0a8032982b60e7a08cced511570eb84d-xlarge

Z dniem 1 kwietnia zmienią się stawki na wybrane artykuły żywnościowe. To skutek wygaszenia przepisów antyinflacyjnych. Jednak to nie jest jeszcze zupełnie pewne. Zaczęło się, bowiem polityczne przeciąganie liny w sprawie stawek VAT na żywność. Nie wykluczone więc, że obniżone stawki zostaną utrzymane.

Będą wyższe stawki na niektóry produkty spożywcze

Z początkiem kwietnia br. podatników czeka podwyżka stawek VAT na niektóre towary. Chodzi o podstawowe produkty spożywcze, wymienione w pozycjach 1-18 załącznika 10 do ustawy o VAT, które do tej pory korzystały z zerowej stawki VAT. Przypomnijmy, że stawka tego podatku w wysokości 0% została wprowadzona na te produkty w ramach rozwiązań antyinflacyjnych, od 1 lutego 2022 r. (na podstawie tzw. drugiej Tarczy Antyinflacyjnej).  Objęto nią żywność, która wcześniej korzystała ze stawki obniżonej w wysokości 5%.  

Przy czym stosowanie zerowej stawki, o której była wcześniej, było przedłużane. Ostatni raz w rozporządzeniu Ministra Finansów z 9 grudnia 2023 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 poz. 2670). Na podstawie § 10 ust. 1  wspomnianego aktu prawnego, stawkę w wysokości 0%  na te produkty wolno jest stosować do 31 marca 2024 r.

Zapamiętaj! Począwszy od 1 kwietnia 2024 r. produkty spożywcze, które do końca pierwszego kwartału są objęte 0 % stawką VAT, zostaną opodatkowane stawką w wysokości 5 %.

Wśród tych produktów znajdują się:

  • mięso i ryby oraz przetwory z nich,
  • mleko i produkty mleczarskie,
  • jaja,
  • miód naturalny,
  • orzechy,
  • warzywa i owoce oraz ich przetwory,
  • tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,
  • zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
  • określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Korzystne zmiany dla branży „beauty”

Zmiany w zakresie obowiązujących stawek VAT mają dotyczyć również tzw. branży beauty, a konkretnie szeroko rozumianych usług kosmetycznych. Wskazują na to zapisy projektu rozporządzenia MF, które zostało przygotowane w resorcie finansów. Jak wyjaśnili jego autorzy,  celem wspomnianej regulacji jest obniżenie – z 23% do 8% – stawki VAT na określone usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 r.

Po zmianach zarówno usługi fryzjerskie, jak i usługi kosmetyczne, mają być traktowane tak samo pod względem wysokości opodatkowania VAT. Do tych pierwszych już stosuje się niższą stawkę podatku (na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z pozycjami 59 – 61 załącznika nr 3 ustawy o VAT).

Autorzy projektu liczą na to, że wspomniana zmiana pozytywnie wpłynie na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, m.in. za sprawą ograniczenia szarej strefy w sektorze „beauty”. Ich zdaniem proponowane rozwiązanie powinny przyczynić się do polepszenia sytuacji finansowej przedsiębiorców świadczących wskazane  usługi. Ponadto ze względu na to, że wśród usługodawców (przedsiębiorców), jak również pracowników zatrudnionych w tym sektorze – przeważają kobiety, wdrożenie ułatwień w prowadzeniu tego rodzaju działalności może mieć wpływ na aktywizację zawodową kobiet.

Usługi, do których od 1 kwietnia br. będzie stosowana 8% stawka  VAT

Kategoria

Symbol  PKWiU

Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure

96.02.13.0

Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu

ex 96.02.14.0

Pozostałe usługi kosmetyczne

96.02.19.0

W wyniku wprowadzonych zmian 8% stawką VAT (zamiast podstawowej w wysokości 23%) zostaną objęte zabiegi kosmetyczne, takie jak np.: pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej), w zakresie wykonywania manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, przekłuwania uszu, związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, czy naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Zapamiętaj! Stawka obniżona w wysokości 8% nie będzie jednak  stosowana do wszystkich zabiegów kosmetycznych.  Wyłączone z niej będą w szczególności zabiegi z kategorii inwazyjnych, takie jak np. wykonanie tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej..

To samo dotyczy zabiegów, które zostaną uznane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej. W uzasadnieniu projektu wyjaśniono bowiem, że usługi, które w świetle przepisów ustawy o VAT uznawane są za świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a wykonywane są przez podmioty lecznicze albo wskazane zawody medyczne – objęte są zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 tej ustawy.

Konieczne dostosowanie kas fiskalnych

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, wprowadzenie zmian, o których była mowa wcześniej,  będzie się wiązać z koniecznością odpowiedniego dostosowania przez przedsiębiorców kas rejestrujących. Wymaga to zabezpieczenia odpowiedniej ilości czasu na taką operację i może generować ewentualnie dodatkowe koszty (w przypadku konieczności skorzystania z usług zewnętrznych serwisantów). Podatnicy, którzy nie dokonają zmian we wskazanym terminie, nie będą mogli prowadzić sprzedaży.

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej