Jakie są skutki podatkowe przy wycofaniu auta przez podatnika zwolnionego z VAT przedmiotowo

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 11 listopada 2023
  Jakie są skutki podatkowe przy wycofaniu auta przez podatnika zwolnionego z VAT przedmiotowo
Pytanie: Lekarz prowadzący działalność gospodarczą w formie indywidualnej praktyki lekarskiej opodatkowanej na zasadach ogólnych, korzystający ze zwolnienia przedmiotowego, zamierza wykupić samochód osobowy z leasingu operacyjnego na cele działalności gospodarczej. Samochód ten wykorzystywany będzie zarówno na cele działalności, jak i cele prywatne. Jakie skutki podatkowe powstaną w zakresie VAT i podatku dochodowego, gdy podatnik wycofa zakupiony pojazd z działalności i przekaże go na podstawie umowy darowizny swojemu synowi.
Odpowiedź:

Darowizna pojazdu samochodowego wykupionego z leasingu do majątku firmowego, przekazanego następnie do majątku prywatnego, nie będzie rodzić u lekarza obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

związku faktem, że podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia pojazdu (tj. opcji wykupu), czynność wycofania pojazdu na potrzeby prywatne lub bezpośrednia darowizna samochodu firmowego synowi, nie będą również przedmiotem zainteresowania podatku VAT.

Skorzystanie przez przedsiębiorcę z opcji wykupu pojazdu samochodowego, wcześniej użytkowanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego, jest równoznaczne z nabyciem środka transportu do majątku firmowego – jeżeli oczywiście podatnik zadeklaruje chęć używania samochodu w dalszym ciągu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik może bowiem nabyć własność pojazdu, zaprzestać jego używania do celów służbowych i uznać samochód za majątek niezwiązany z tą działalnością (majątek prywatny).

Wykupiony z leasingu samochód może zostać potraktowany jako towar handlowy, element wyposażenia lub środek trwały prowadzonego przedsiębiorstwa.

Następcza darowizna pojazdu, który zaliczono do majątku firmowego, nie będzie jednak podlegała pod przepisy ustawy o podatku dochodowym, albowiem przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Tak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Na gruncie tej ustawy przychód powstaje tylko w razie odpłatnego zbycia firmowego majątku.

Nieodpłatne zbycie rzeczy nie jest objęte PIT. Stanowisko to podzielają organy podatkowe, ostatnio dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidulanej z 17 lipca 2023 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.362.2023.4.AP. W konsekwencji darowizna pojazdu samochodowego wykonana przez lekarza nie będzie przedmiotem zainteresowania PIT.

Gdyby podatnik najpierw wycofał samochód na potrzeby własne, a dopiero następnie wydał go synowi na podstawie umowy darowizny, to skutki tego zdarzenia będą takie same.

Co od zasady, z tytułu użytkowania pojazdu samochodowego do celów mieszanych (prywatno-służbowych), podatnikom przysługuje prawo do odliczenia VAT w 50% od wszelkich wydatków związanych z tym pojazdem. Jednakże przedsiębiorca, który wykonuje czynności włącznie zwolnione przedmiotowo z VAT, nie odlicza w ogóle podatku, ponieważ jego wydatki nie służą czynnościom opodatkowanym efektywnie VAT.

To oznacza, że wycofanie pojazdu na potrzeby prywatne, jak również darowizna tego samochodu osobowego członkowi rodziny lekarza nie będzie podlegała VAT, albowiem podatnikowi – względem samochodu – nie przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu lub jego części składowych. Tak wynika z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Autor:

Jolanta Kica,doradca podatkowy, radca prawny

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, absolwentka prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Radca prawny, doradca podatkowy w spółce Librum sp. z o.o. Spółka doradztwa podatkowego. Posiada wieloletnie doświadczenie oraz ugruntowaną wiedzę w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego, a także prawa cywilnego i gospodarczego. Współpracuje z największymi firmami na Dolnym Śląsku. Autor związany z wieloma wydawnictwami. Doświadczony trener z zakresu podatków i księgowości m.in. dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, korporacji prawniczych i firm szkoleniowych.

Doradca VAT, Nr 221

Doradca VAT, Nr 221
Dostępny w wersji elektronicznej