Jak rozliczyć usługi projektowania graficznego dla klienta z USA

Dodano: 22 kwietnia 2024
89201872797d92ca4b33dadfea7d11d8eab796f9-xlarge

Czy usługi projektowania graficznego oraz przekazania gotowego plakatu cyfrowego na rzecz klienta (konsumenta) z USA, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Polski podatnik zajmuje się działalnością związaną z projektowaniem i tworzeniem stron internetowych bez kodowania oraz projektowaniem graficznym. We wniosku o interpretację wskazał, że zamierza rozszerzyć działalność o sprzedaż usług projektowania graficznego dla osób fizycznych (niepodatników) na rynek USA. Chodziłoby o oferowanie usług na platformie z siedzibą w USA.

Platforma pobierałaby prowizję za złożone zamówienie, a pozostałą część należności przelewałby na konto polskiego podatnika. Usługi projektowania graficznego miałyby zaś polegać na stworzeniu plakatu cyfrowego na podstawie zdjęcia otrzymanego w formacie elektronicznym na adres mailowy podatnika. Następnie podatnik, przy wykorzystaniu cyfrowego tabletu i komputera przygotowałby układ plakatu.

Czytaj także:

Po ukończeniu plakatu cyfrowego podatnik wysyłałby go do klienta w formie pliku JPG/PDF. Klient decydowałby z kolei, czy wykorzysta go w formie elektronicznej czy wykorzysta do druku. Proces składania zamówień odbywałby się z wykorzystaniem wspomnianej amerykańskiej platformy

Dyrektor KIS uznał, że z okoliczności sprawy wynika, iż nie można uznać platformy za podmiot, który otrzyma i będzie świadczył usługi elektroniczne. Również polski podatnik nie będzie świadczył usługi elektronicznej na rzecz platformy, z którą będzie współpracował, lecz będzie podatnikiem świadczącym usługi elektroniczne, o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o VAT, na rzecz klientów.

Czyli że usługi byłyby świadczone na rzecz osób fizycznych (niepodatników), które posiadają stałe miejsce zamieszkania/zwykłe miejsce pobytu na terenie USA.

W konsekwencji usługi projektowania graficznego i przekazanie gotowego plakatu cyfrowego świadczone przez podatnika na rzecz klienta (konsumenta) posiadającego stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu w USA nie podlegałyby opodatkowaniu w Polsce. Miejscem opodatkowania tych usług będzie – wedle art. 28k ust. 1 ustawy o VAT – państwo, w którym klient posiada stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, a więc USA.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 stycznia 2024 r. 0114-KDIP1-2.4012.497.2023.3.RM

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej