Już obowiązują nowe wzory zaświadczeń wydawanych w sprawach podatkowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 10 stycznia 2020
kobieta podpisuje dokumenty

W dniu 4 grudnia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów, na podstawie którego zmieniono dotychczas obowiązujące regulacje w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe, m.in. poprzez wprowadzenie nowych wzorów tych dokumentów. Sprawdź szczegóły.

Na podstawie nowych przepisów wzory zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe zmieniono m.in. w taki sposób, aby można je było podpisywać również nowymi rodzajami podpisu, tj. podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, a nie tak jak to było przed nowelizacją – tylko kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Modyfikacja polega na zmianie treści rozporządzenia ministra finansów z 29 grudnia 2015 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe i dotyczy formularzy zaświadczeń: ZAS-W, ZAS-S, ZAS-Z, ZAS-P, ZAS-SC, ZAS-HZ, ZAS-HZU, ZAS-DF, ZAS-DP i ZAS-KP, a także oświadczenia ORD-M (tj. oświadczenia małżonka podatnika o pozostawaniu z podatnikiem we wspólności majątkowej).

Natomiast poprzez nadanie nowego brzmienia § 10 ust. 2 pkt 1 i 2 wspomnianego wcześniej rozporządzenia, zniesiono obowiązek pisemnego potwierdzania informacji przekazanych w formie faksu w sytuacji, gdy organ występuje do innych organów podatkowych o podanie informacji  niezbędnych do wydania takiego dokumentu. Po zmianie przepisów obowiązek takiego potwierdzenia (pisemnie bądź w formie dokumentu elektronicznego, np. e-mailem) będzie dotyczyć wyłącznie w sytuacji, gdy pracownicy organów podatkowych w sprawie udzielenia informacji kontaktowali się ze sobą telefonicznie. Przypomnijmy, że tego rodzaju zaświadczenia wydawane są przez fiskusa na zasadach określonych w art. 306a-306l Ordynacji podatkowej.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej