pakiet SLIM VAT 3

pakiet SLIM VAT 3

Nadchodzi pakiet SLIM VAT 3. Poznaj już dziś zapowiedź kolejnych zmian w VAT

Na pakiet SLIM VAT 3 składa się wiele uproszczeń, zwłaszcza w zakresie podatku od towarów i usług. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rozwiązania, jakie znalazły się w projekcie. 

Obowiązujące na gruncie VAT pojęcie małego podatnika definiuje art. 2 pkt 25 ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu małymi podatnikami VAT są najczęściej podatnicy, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro.

Jest to limit niższy od obowiązującego na gruncie przepisów o podatku dochodowym. Tam za małego podatnika uważa się podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000.000 euro. Pakiet SLIM VAT 3 wyeliminuje te różnice.

Ponieważ również obowiązujący dla celów VAT limit zostanie podwyższony do 2.000.000 euro (zob. projektowana zmiana w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT). Tym samym większa liczba podatników będzie uprawniona do wyboru rozliczania VAT tzw. metodą kasową oraz składania deklaracji VAT za okresy kwartalne.

Wartość sprzedaży u podatnika będącego osobą fizyczną otrzymuje się od kilku lat na poziomie około 7.000.000 zł.

W obecnym stanie prawnym podatnik ten nie jest małym podatnikiem w rozumieniu VAT, gdyż jest to wartość sprzedaży przekraczająca równowartość 1.200.000 euro. Wejście w życie pakietu SLIM VAT 3 to zmieni, gdyż 7.000.000 zł to mniej niż równowartość 2.000.000 euro. W konsekwencji podatnik, o którym mowa, będzie mógł wybrać rozliczanie VAT metodą kasową, jak również – o ile nie będzie miało zastosowanie wyłączenie możliwości składania deklaracji kwartalnych – wybrać składanie kwartalnych deklaracji VAT.