Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Uwaga! W 2021 roku ruszy Krajowy System e-Faktur

Dodano: 11 grudnia 2020
c07c0762ea82304f4f2a0c17089ff2b9d170f195-xlarge

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur. Będzie to system, za pomocą którego podatnik wystawi ustrukturyzowane faktury. Wprowadzane rozwiązanie ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Podatnicy korzystający z systemu e-faktur będą mogli otrzymywać zwroty nadwyżki VAT naliczonego w przyspieszonym terminie. Poznaj szczegóły ministerialnych planów.

W odniesieniu do faktur ustrukturyzowanych, występujących jako rodzaj faktur elektronicznych, będzie istniała możliwość ich wystawiania i otrzymywania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Resort finansów zakłada, że projektowane rozwiązanie przyczyni się nie tylko do wzmocnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku VAT, ale także uproszczenia samego procesu kontroli rozliczeń u przedsiębiorców z uwagi na możliwość zdalnego monitorowania przez organy podatkowe obrotu dokumentowanego fakturami. MF liczy także na zwiększenie dochodów budżetu państwa w wyniku zakładanego zwiększenia poboru podatku VAT na każdym etapie obrotu towarami i usługami.

Co to jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)

KSeF będzie  systemem teleinformatycznym służącym do wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych, jak również do ich przechowywania, oznaczania numerem identyfikującym przydzielonym przez ten system, weryfikowania zgodności z określonym i udostępnionym przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych wzorem takiej faktury.

Dodatkowo system będzie służył do analizy i kontroli danych z faktur ustrukturyzowanych oraz wysyłał komunikaty dotyczące wystawienia, odrzucenia albo braku możliwości wystawienia faktury ustrukturyzowanej.

Jakie korzyści dla podatników korzystających z KSef

W przedstawionych założeniach do projektu MF zapowiada, że dzięki skorzystaniu z wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem KSeF podatnicy zostaną zwolnieni z obowiązku ich przechowywania i archiwizacji. W KSeF to administracja podatkowa zapewnia przechowywanie wystawionych za jego pośrednictwem faktur. Ponadto dla podatników wystawiających w całym okresie rozliczeniowym wyłącznie faktury ustrukturyzowane oraz spełniających warunki m.in. w zakresie zarejestrowania jako podatnik VAT czynny oraz składania deklaracji za każdy okres rozliczeniowy, projektowana ustawa wprowadza preferencję w postaci skróconego z 60 dni do 45 dni terminu zwrotu podatku VAT.

Podatnicy wystawiający wyłącznie faktury ustrukturyzowane będą mogli otrzymywać zwroty nadwyżki VAT naliczonego w przyspieszonym terminie. Resort finansów liczy na to, że wprowadzenie elektronicznego ustandaryzowanego wzoru faktury doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa transakcji handlowych i wpłynie na zmniejszenie liczby błędów wywołanych czynnikiem ludzkim. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2021 roku.

Źródło:

premier.gov.pl

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej