Pamiętaj, że nowe przepisy ustawy o ochronie środowiska to także zmiany w PIT i VAT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 9 grudnia 2019
paragraf

Ogłoszono już ustawę z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie tzw. niskiej emisji powstającej w wyniku spalania węgla w piecach domowych. Ta z pozoru odległa od regulacji podatkowych ustawa, wprowadziła jednak również zmiany w VAT i PIT.

Na podstawie wspomnianej nowelizacji, dotyczącej głównie ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, zostały dokonane również zmiany w treści innych ustaw, w tym także podatkowych.

Zmiany w PIT

Polegają one w szczególności na rozszerzeniu zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 129a ustawy o PIT, dotyczącego dotacji otrzymywanych przez podatników ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Do tej pory przedmiotowe zwolnienie przysługiwało jedynie w odniesieniu do środków finansowych pochodzących z programów mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery, a więc zasadniczo z rządowego programu „Czyste powietrze”. Natomiast po nowelizacji będzie dotyczyć również tego rodzaju wsparcia otrzymywanego przez osoby fizyczne z innych programów pomocowych, np. z rządowego programu „Mój Prąd”, na podstawie którego można ubiegać się o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych, czyli popularnych paneli słonecznych.

Zmiany w VAT

Ponadto w ustawie o VAT – poprzez zmianę treści jej art. 41 ust. 12a – omawianą nowelizacją ujednolicono stawkę podatkową na instalacje fotowoltaiczne. W wyniku nadania nowego brzmienia temu przepisowi, obniżoną stawkę VAT w wysokości 8% (zamiast 23%) wolno będzie stosować zarówno w odniesieniu do takich instalacji zamontowanych na budynkach mieszkalnych (np. na dachu), jak i usytuowanych poza nimi.

Nowelizacja, o której mowa, zasadniczo weszła w życie 23 listopada 2019 r. (w tym także w odniesieniu do wskazanych wcześniej regulacji podatkowych), z wyjątkiem niektórych jej przepisów, które są stosowane od 1 stycznia 2020 r.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej