Oznaczenie „TP” przy sprzedaży zwolnionej w JPK_V7M

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 16 lutego 2021
8baf625b95ea53621e68cf90ed5c651b9c412f2d-xlarge

Od 1 października 2020 r. został wprowadzony obowiązek wykazywania w ewidencji m.in. odpowiedniego symbolu oznaczającego określoną procedurę podatkową. Ewidencja zawiera dodatkowo oznaczenia dotyczące istniejących powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT – oznaczenie „TP”.

Jak stanowi zaś art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy, przez powiązania, o których mowa w ust. 1, rozumie się powiązania w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W jednej z interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek spółdzielni działającej w oparciu o przepisy ustawy z 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzącej działalność w zakresie świadczenia usług finansowych na rzecz swoich członków. Podatnik świadczył usługi zwolnione od podatku VAT na rzecz członków Kasy, z których część stanowią podmioty powiązane, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy.

Wprawdzie zasadnicza wielkość obrotu zwolnionego dotyczy jednak transakcji z pozostałymi członkami, niepowiązanymi z podatnikiem, ale w ewidencji sprzedaży, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, wielkość obrotu zwolnionego od podatku VAT ujmowana jest przez A na podstawie jednego, miesięcznego dokumentu wewnętrznego.

Pojawiła się więc wątpliwość co do konieczności oznaczenia symbolem TP w nowym dokumencie JPK_V7M całego dokumentu wewnętrznego zawierającego łączną wartość sprzedaży zwolnionej niedokumentowanej fakturami i nieobjętej obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, mimo że tylko część tej sprzedaży dotyczy transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy.

Organ podatkowy wyjaśnił, że oznaczenie „TP” należy stosować dla transakcji ujmowanej w ewidencji sprzedaży, która zawiera co najmniej dane dotyczące podstawy opodatkowania – jeżeli takie powiązania występują. Oznaczenia te trzeba też stosować do wszystkich dowodów, które wpisuje się w ewidencji dotyczącej podatku należnego, jeżeli w danym dowodzie wystąpiła transakcja objęta obowiązkiem oznaczania. Oznaczenie „TP” odnosi się wyłącznie do faktu wystąpienia powiązań między dostawcą, a nabywcą.

Stąd, jeżeli dokument wewnętrzny dokumentuje transakcje zwolnione od podatku na rzecz podmiotów powiązanych, jak i innych podmiotów, to w ewidencji JPK_V7M oznacza się cały dokument symbolem „TP”. Oznaczenie „TP” stosuje się zatem dla całego dokumentu w przypadku wystąpienia powiązań między nabywcą a sprzedawcą towarów i usług, bez wyodrębniania poszczególnych wartości, kwot podatku, itp. a w przypadku, gdy procedura nie wystąpiła, nie stosuje się oznaczenia „TP”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 8 stycznia 2021 r., 0112-KDIL1-2.4012.580.2020.1.DS.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej