Kasy online dla lekarzy i fryzjerów obowiązkowo od lipca 2021 roku

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 19 maja 2020
Kasy online dla lekarzy i fryzjerów obowiązkowo od lipca 2021 roku

Resort finansów przygotował projekt, który przesuwa  termin obowiązku rozpoczęcia ewidencjonowania niektórych czynności przy zastosowaniu kas online.

Od 1 maja 2019 r. sprzedaż na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) powinna być, co do zasady, ewidencjonowana przy zastosowaniu tzw. kas rejestrujących posiadających wbudowaną funkcjonalność, która umożliwia połączenie i przesyłanie informacji między kasą rejestrującą a równocześnie utworzonym Centralnym Repozytorium Kas (zob. art. 111 ust. 6a ustawy o VAT).

Wejście w życie wskazanego obowiązku nie wyłączyło możliwości dalszego używania przez podatników dotychczas stosowanych kas rejestrujących, tj. kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii (zob. art. 145a ust. 1 ustawy o VAT). Stopniowo jednak możliwość ta będzie ograniczana, w tym poprzez wyłączenie możliwości stosowania kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii do ewidencjonowania niektórych czynności.

Stopniowa wymiana kas

Pierwszy etap tego procesu już nastąpił. Od 1 stycznia 2020 r. przy zastosowaniu kas online musi być ewidencjonowane:

1)      świadczenie usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów oraz

2)      sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

Kolejne czynności miały zostać objęte obowiązkiem ewidencjonowania przy zastosowaniu kas online od 1 lipca 2020 r. oraz 1 stycznia 2021 r.

Nowe terminy

Omawiany projekt przewiduje  przesuniecie tych terminów o pół roku (zob. § 1 ust. 1 projektu).

Przesunięcie terminów rozpoczęcia obowiązku ewidencjonowania niektórych czynności przy zastosowaniu kas online

Grupa czynności

Pierwotny termin

Projektowany nowy termin

a)       świadczenie usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

b)      sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

1 lipca 2020 r.

1 stycznia 2021 r.

świadczenie usług:

a)       fryzjerskich,

b)      kosmetycznych i kosmetologicznych,

c)       budowlanych,

d)      w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

e)       prawniczych,

f)       usługi wstępu związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej

1 stycznia 2021 r.

1 lipca 2021 r.

Na podstawie art. 145b ust. 3 ustawy o VAT podatnicy zobowiązani do wymiany kas na kasy online są uprawnieni do korzystania z tzw. ulgi na zakup kas. W zakresie tym u podatników za dzień rozpoczęcia ewidencji uznaje się dzień, od którego obowiązani są ewidencjonować określone przepisami czynności za pomocą kas online.

W zakresie tym omawiany projekt przewiduje analogiczne przesunięcie do wskazanego powyżej (zob. § 1 ust. 2 projektu). Oznacza to, że podatnicy będą mieli nie tylko o pół roku więcej na rozpoczęcie ewidencjonowania wymienionych czynności za pomocą kas online, ale również na zakup kas online w celu skorzystania z ulgi na zakup kas.

Omawiane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia (zob. art. 2 projektu). W konsekwencji przedłużenia wskazanych terminów spodziewać się można w każdej chwili.

Polecamy też:

Sprawdź, czy ulga na zakup kasy online jest przychodem i czy należy ją zaksięgować w PKPiR

Sprawdź, czy masz prawo do ulgi na zakup kasy online

Źródło:

projekt z  11 maja 2020 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii.

Autor:

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej