Już są narzędzia do wysyłki nowego JPK_VAT

Dodano: 22 października 2020
dec6cda0fa25652bc0e900e8134ba79ee2025d92-xlarge

Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom długo wyczekiwany nowy formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB. Służy ona do składania JPK_VAT z deklaracją.

Przygotowany przez resort finansów interaktywny formularz do składania nowych plików JPK_VAT (z deklaracją), umożliwia przygotowanie i wysyłanie jednolitego pliku kontrolnego wraz z deklaracją VAT w dwóch wariantach: dla podatników rozliczających się miesięcznie – JPK_V7M i kwartalnie – JPK_V7K. Nowa wersja formularza została udostępniona na portalu podatki.gov.pl pod adresem: e-mikrofirma.mf.gov.pl. Z narzędzia mogą korzystać także podatnicy posiadający kontrahentów zagranicznych.

Ministerstwo Finansów przypomina, iż wysłanie pliku JPK_VAT z deklaracją odbywa się poprzez narzędzie Klient JPK_WEB, które umożliwia walidację, szyfrowanie, podpisywanie i przesyłanie plików. Narzędzie obsługuje również pozostałe pliki JPK na żądanie. Fiskus przygotował też podręcznik użytkownika nowej aplikacji.

Zapamiętaj!

Pierwsze pliki według nowej struktury, dotyczące okresu rozliczeniowego za październik 2020 r., składa się do 25 listopada 2020 r.

Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie i są zobowiązani do składania JPK_VAT, wypełnią tylko część ewidencyjną za pierwsze 2 miesiące każdego kwartału. Natomiast po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za 3. miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał.

Doradca VAT, Nr 167

Doradca VAT, Nr 167
Dostępny w wersji elektronicznej