Jak złożyć i wysłać JPK_VAT z deklaracją

Dodano: 29 września 2020
973365d1586bbb76d425fc87348117249beb47dd-xlarge

Od 1 października 2020 r. podatnicy muszą stosować nowy obowiązek raportowania fiskusowi, poprzez nowy JPK_VAT. Czym jest JPK_VAT z deklaracją? Kto i kiedy go składa oraz jak go wypełnić i wysłać? Sprawdź wyjaśnienia fiskusa.

Co to jest JPK_VAT z deklaracją

JPK_VAT z deklaracją to dokument elektroniczny, który składa się z dwóch części. Obejmuje zarówno ewidencję VAT (zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres), jak i deklarację VAT (deklarację VAT-7 i VAT-7K).

Kto i kiedy składa JPK_VAT

JPK_VAT, który obejmuje część deklaracyjną i ewidencyjną, obowiązkowo składają wszyscy podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT za okresy od 1 października 2020 r. (tj. duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy). Oznacza to, że za okresy od 1 października 2020 r. nie ma możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób, niż przez JPK_VAT.

Zastosowanie JPK_VAT

JPK_VAT, który zawiera część ewidencyjną i deklaracyjną, dotyczy rozliczeń VAT dokonywanych wcześniej w deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Nie dotyczy natomiast skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem (VAT-12), jak również pozostałych deklaracji podatkowych, do których mają zastosowanie dotychczasowe przepisy (np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14).

Co zawiera JPK_VAT

JPK_VAT zawiera:

  • zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres,
  • pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K),
  • dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

Przygotowanie i wysłanie JPK_VAT

Przedsiębiorca przygotuje i wysyła tylko jeden plik, który zawiera część ewidencyjną oraz deklaracyjną (pozycje z obecnych deklaracji VAT-7/VAT-7K). JPK_VAT jest składany wyłącznie w wersji elektronicznej za okresy miesięczne, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (chyba że 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy masz czas do pierwszego dnia roboczego).

Obowiązują dwa warianty JPK_VAT:

  • JPK_V7M - dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie.
  • JPK_V7K - dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie.

JPK_VAT z deklaracją można podpisać:

  • podpisem kwalifikowanym (polskim lub innego kraju UE),
  • profilem zaufanym,
  • danymi autoryzującymi.

Po złożeniu poprawnego JPK_VAT, podatnik ma możliwość pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

Rozliczenia kwartalne

Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie i są zobowiązani do składania JPK_VAT, wypełnią tylko część ewidencyjną za pierwsze 2 miesiące każdego kwartału. Natomiast po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za 3. miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał.

Rozliczenie miesięczne
  • JPK_VAT za styczeń – przedsiębiorca wyśle do 25 lutego.
  • JPK_VAT za luty – przedsiębiorca wyśle do 25 marca.
  • JPK_VAT za marzec – przedsiębiorca wyśle do 25 kwietnia.
Rozliczenie kwartalne
  • JPK_VAT tylko część ewidencyjną za styczeń – przedsiębiorca wyśle do 25 lutego.
  • JPK_VAT tylko część ewidencyjną za luty – przedsiębiorca wyśle do 25 marca.
  • JPK_VAT część ewidencyjną za marzec oraz część deklaracyjną za styczeń, luty i marzec – przedsiębiorca wyśle do 25 kwietnia.

Korzyści z wprowadzenia nowego JPK_VAT

Przedsiębiorca zamiast – tak jak dotychczas – składania odrębnie deklaracji VAT-7 lub VAT-7K wraz z załącznikami i odrębnie informacji JPK_VAT, przesyła jeden plik JPK_VAT, realizując łącznie dwa obowiązki. Nie ma potrzeby generowania dwóch plików, składania dwóch podpisów autoryzujących, dokonywania dwóch wysyłek i dwukrotnego oczekiwania na UPO. Zamiast dwóch czynności wystarczy jedna. Ustawodawca zakłada, iż nowy sposób raportowania ograniczy liczbę kontroli podatkowych i postępowań oraz skróci czasu wykonywania czynności kontrolnych. Każde rozliczenie VAT jest automatycznie weryfikowane w zakresie prawidłowości wykazanych kwot podatku należnego i naliczonego, bez angażowania podatnika.

Źródło:

Ministerstwo Finansów

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej