Dowiedz się, jakie ważne zmiany zaszły w sposobie klasyfikowania towarów i usług

Patrycja Kubiesa

Autor: Patrycja Kubiesa

Dodano: 24 kwietnia 2020
załamana kobieta w tle wykresy

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług PKWiU z 2008 roku dla celów opodatkowania VAT będzie stosowana do 30 czerwca 2020 roku. Tak wynika opublikowanego rozporządzenie rady ministrów. Jednocześnie planowane wcześniej wdrożenie matrycy stawek VAT dla celów VAT i wprowadzenie stosowania jedynie nomenklatury scalonej dla towarów i PKWiU z roku 2015 dla usług zostało odroczone do 1 lipca 2020 roku.

 

PKWiU z 2008 roku do 31 grudnia 2020 r. dla niektórych grup towarów

Do 31 grudnia 2020 r. będzie stosowana PKWiU z roku 2008 dla celów VAT w zakresie wyłączenia możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego ze względu na wartość sprzedaży, którą umożliwia art. 113 ustawy o VAT.

Zapamiętaj! Do 1 lipca 2020 roku dla celów VAT podatnicy stosują PKWiU z roku 2008.

W grupie towarów, których sprzedaż wyłącza możliwość zastosowania zwolnienia podmiotowego, a także dla których nadal będzie się stosowało klasyfikację z roku 2008 należą:

a)     grupy następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:

  • preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
  • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
  • urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),
  • maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),

b)    hurtowych i detalicznych części do:

  • pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),
  • motocykli (PKWiU 45.4);

PKWiU z 2008 r. do pozycji z załącznika nr 15

Co ważne nadal stosuje się PKWiU 2008 dla celów mechanizmu podzielonej płatności, o którym mowa w art. 108a ustawy o VAT i stosowanego dla jego celów załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Resort finansów tłumaczy w uzasadnieniu, że dokładne przełożenie zakresu załącznika nr 15 (w odniesieniu do towarów) z PKWiU na CN nie jest możliwe, z uwagi na różną konstrukcję i założenia obu klasyfikacji. Takie działanie -zdaniem MF w praktyce mogłoby oznaczać, że w niektórych przypadkach dojdzie do zmiany zakresu przedmiotowego niektórych pozycji załącznika nr 15, względem decyzji derogacyjnej. Zdaniem ministerstwa finansów zmiana sposobu identyfikacji towarów z symboli PKWiU 2008 na kody CN, w załączniku nr 15, powinna być poprzedzona drobiazgową analizą i konsultacjami projektu, a także dialogiem z Komisją Europejską w tym temacie. Przeprowadzenie stosownych analiz i konsultacji wymaga odpowiedniego czasu, zwłaszcza z uwagi na dość szczegółowe brzmienie załącznika nr 15.

PKWiU z 2008 r. dla zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji

PKWiU 2008 analogicznie stosować będą także podatnicy, którzy korzystają ze zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu klas rejestrujących, które jest aktem wykonawczym w stosunku do art. 111 ust. 8 ustawy o podatku VAT. Podatnicy, którzy dokonują dostaw określonych towarów np. części do silników, nadwozi do pojazdów silnikowych czy sprzęty fotograficznego będą nadal opierać się na „starej” klasyfikacji.

Stosowanie w tych trzech przypadkach nadal PKWiU 2008 wynika z faktu, że o ile mechanizm podzielonej płatności został uzasadniony jako ryzykowny z uwagi na brak odpowiednich konsultacji i dialogu z Komisją Europejską, o tyle stosowanie w pozostałych dwóch przypadkach uzasadnia się tym, iż używane w nich grupy towarów są tożsame z towarami znajdującymi się w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, zatem celowym było wprowadzenie zmiany w każdym z tych zakresów i stosowanie nadal jednej klasyfikacji.

Autor:

Patrycja Kubiesa

Patrycja Kubiesa

Autor: Patrycja Kubiesa

doradca podatkowy

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej