Zobacz, kiedy dostawa może zostać zakwalifikowana jako usługa

Patrycja Kubiesa

Autor: Patrycja Kubiesa

Dodano: 24 września 2020
8baf625b95ea53621e68cf90ed5c651b9c412f2d-xlarge

W przypadku wytwarzania biżuterii, może się wydawać, że nie ma żadnych wątpliwości i mamy do czynienia z dostawą towarów. Uznać bowiem należy, że wytwarzanie biżuterii jest dostarczaniem towaru. Jak się jednak okazuje, może to zostać uznane za wykonanie usługi.

W przedmiotowej sprawie polska spółka ma zawartą umowę z zagraniczną spółką, na rzecz której realizuje pakiet czynności rozpoczynając od odbioru od klienta kontrahenta materiału organicznego (w szczególności mleka ludzkiego lub włosów ludzkich), następnie na artystycznym wytworzeniu biżuterii (perły) wskutek połączenia przesłanego materiału organicznego z surowcem tj. żywicą jubilerską. W dalszym etapie dochodzi do ręcznego osadzenia połączonych produktów w oprawie wykonanej z metali szlachetnych, zapakowanie i przesłanie klientowi kontrahenta.

Jak w sprawie orzekł sąd

W takim przypadku WSA (sygn. akt I SA/Sz 297/2) uznał, że w przypadku połączenia elementów organicznych ludzkich (np. włosów dziecka), z surowcem jubilerskim, powstaje perła i zostaje ona osadzona w metalach szlachetnych, co stanowi transakcję złożoną. Mamy w tym przypadku do czynienia z usługą kompleksową polegającą na wykonywaniu niepowtarzalnej i dostosowanej do indywidualnych potrzeb klienta biżuterii, nie zaś z dostawą towarów.

Autor:

Patrycja Kubiesa

Patrycja Kubiesa

Autor: Patrycja Kubiesa

doradca podatkowy

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej